All Posts By

bsff

2014

Ota askel pimeään, istu alas, avaa silmäsi ja nauti elokuvasta. Elokuvajuhlat vietettiin tänä vuonna Iso-Hannun viereisessä ”kesäpihassa” 21. Blue Sea Film Festival ylpeänä tarjoaa monipuolisen ja laadukkaan ohjelmiston: yli 30 elokuvaa – draamaa ja dokumentteja – ja lyhytelokuvat päälle!

Kotimaiset elokuvat:

Betoniyö, Pirjo Honkasalo 2013
Ei kiitos, Samuli Valkama 2013
Fatima, Naima Mohamud 2013 – komediallinen lasten lyhytelokuva
Isänmaallinen mies, Arto Halonen 2013
Kalervo Palsa ja kuriton käsi, Pekka Lehto 2013
Kalevala – uusi aika, Jari Halonen 2013
Korso, Akseli Tuomivaara 2014
Leijonasydän, Dome Karukoski 2013
Luciferin viimeinen elämä, Rax Rinnekangas 2013
Muutoksii, Sami Laitinen 2014
Nuoren Wertherin jäljillä, Jarmo Lampela 2013
Onneli ja Anneli, Saara Cantell 2014
Oppipoika, Ulrika Bengts 2013
Paratiisin avaimet, Hamy Ramezan 2014, lyhyt fiktio
Risto Räppääja ja Liukas Lennart, Timo Koivusalo 2014
Salpa, Zagros Manuchar 2013
Silmäterä, Jan Forsström 2013
Tumman veden päällä, Peter Franzen 2013

Ulkomaiset elokuvat:

Isabelle: nuori & kaunis / Jeune & Jolie, Francois Ozon 2013 Ranska
Me ollaan parhaita / Vi ar bäst! Lukas Moodysson 2013 Ruotsi
Menneisyys / Le passé, Asghar Farhadi 2013 Ranska
Nymph()maniac, osa 1, Lars von Trier 2014 Tanska
Nymph()maniac, osa 2, Lars von Trier 2014 Tanska
Päivien kuohu / L’écume des jours, Michel Gondry 2013 Ranska
Sademetsän tarina/ Il était une forêt, Luc Jicquet 2013 Ranska
Suuri kauneus / La grande bellezza, Paolo Sorrentino 2014 Italia
Tuhat kertaa hyvää yötä / A thousand times good night , Erik Poppe 2013 Norja – Irlanti
Tunnottomat / Insensibles , Juan Carlos 2012 Espanja

Dokumenttielokuvat:

Eedenistä pohjoiseen, Virpi Suutari 2014
Laulu, Selma Vilhunen 2014
Muisteja, Peter von Bagh 2013
Näin unta elämästä, Jukka Kärkkäinen ja Sini Liimatainen, 2014
Presidentin tekijät, Tuukka Temonen 2014
Santra ja puhuvat puut, Miia Tervo 2013
Selänne, JP Siili, 2013
Tolonen, Lasse Keso, 2014

100 vuotta suomalaista animaatiota:

Animaatio klassikkosarja:
Balthasarin koira, Katariina Lillqvist
Elvis kääntyy haudassaan, Aiju Salminen
Eläköön markkinatalous, Christian Lindblad
Great Hunter, Taru Anttila
Kolme pukkia, Heikki Prepula
Kuinka karhu menetti häntänsä, Tero Jartti
Lauantai, Anna Virtanen
Laulu hirsipuusta, Katariina Lillqvist
Nenäliinoja myytävänä, Jan Andersson
Pullapoika, Heikki Prepula
Rieku ja Raiku pimustavat baarissa, Tomi Riionheimo ja Hannu Lajunen
Yövuoro, Samppa Kukkonen, Sara Wahl, Simo Koivula

Animaatio – uutuus-sarja:
Benigni, Elli Vuorinen, Pinja Partanen Jasmiini Ottelin
Edith, Taru Varpumaa
Eläimiä eläimille, Taru Pohjavirta ja Mark Ståhle
Hänen tilanne, Jenni Rahkonen
Magnetic  Personality, Toni Engström
Safari Heat, Antti Laakso ja Simo Ruotsalainen
Sivussa, Heta Jokinen
Suklaavartaankatu 8, Elli Vuorinen
The High Heel Hich, CHRZU
Tulikoura, Malakias
Viis varpaista, Kari Pieksä
Volvo 70, Päivi Hirsiaho

Rauma liikkeessä – Rauma in motion, Colette Krogol & Matthew Reeves / Orange Grove Dance
Kamerakierros Raumalla 50-luvulla osa 2, Jouko Nummela

SEKK ja MEKA TV elokuvatarjonta:
50 lyhyt- ja yhteisöelokuvan kattauksen siitä, mitä Satakunnassa on vuoden aikana tapahtunut mediakasvatuksen sekä ympäristökasvatuksen saralla.

Riitta Nelimarkan animaatioita:
Seitsemän veljestä (2008) ja bagatelleja (Bagatelles, op. 1–13, 1985–1986)

Vieraat:

Jan Forsström, ohjaaja
Lasse  Keso, ohjaaja
Sami Laitinen, ohjaaja
Pekka Lehto, ohjaaja
Sini Liimatainen, ohjaaja
Zagros Manuchar, ohjaaja
Naima Mohamund, ohjaaja
Mazdak Nassir, näyttelijä
Mikko Neuvonen, näyttelijä
Hany Ramezan, ohjaaja
Rax Rinnekangas, ohjaaja
Tuukka Temonen, ohjaaja
Jani Toivola, näyttelijä
Selma Vilhunen, ohjaaja
Jari Virman, näyttelijä

Esiintyjät:

Pläkkploosarit
Janne Laurila
Nieminen ja Litmanen
Face of Gold
Old & Romance-duo
nina Rintala
Aleksi Uusi-Kilponen
Kaveri Special

Keskustelutilaisuudet:

Toisin silmin-toisin kasvoin
Animaatiopaneeli

2013

Totta se on – tämä on jo 20. kerta. Blue Sea film Festival on tullut aikuiseen ikään. ON THE ROAD – 20 VUOTTA!

Kotimaiset elokuvat:

8-pallo, Aku Louhimies (Suomi, 2013)
21 tapaa pilata avioliitto, Johanna Vuoksenmaa (Suomi, 2013)
Äidin kullannuppu, Joonas Erkkilä (suomi, 2013)
Calamari union, Aki Kaurismäki (Suomi, 1985)
Häätanssi, Mohamed El Aboudi (Suomi, 2012)
Hilton! Täällä ollaan elämä, Virpi Suutari (Suomi, 2013)
Bluesia Pieksämäen asemalla, Aki Kaurismäki (Suomi, 2012)
Juoppohullun päiväkirja, Lauri Maijala (Suomi, 2012)
Kaikella rakkaudella, Matti Ijäs (Suomi, 2013)
Katsastus, Matti Ijäs (Suomi, 1988)
Kekkonen, hän tulee, Marja Pyykkö (Suomi, 2013)
Kerron sinulle kaiken, Simo Halinen (Suomi, 2013)
Kun isällä on hammassärky, Erkki Karu (Suomi, 1923)
Kuutamosonaatti, Olli Soinio (Suomi, 1988)
Laulu koti-ikävästä, Mika Ronkainen (Suomi, 2012)
Metsän tarina, Ville Suhonen, Kim Saarniluoto (Suomi, 2012)
Miesten välisiä keskusteluja, Jarmo Lampela (Suomi, 2012)
Niko 2 – Lentäjäveljekset, Kari Juusonen Jørgen Lerdam (Suomi, Saksa, Tanska, Irlanti, 2012)
Puhdistus, Antti Jokinen (Suomi, 2012)
Rakkauden rasvaprosentti, Mikko Kuparinen (Suomi, 2012)
Räpsy ja Dolly eli Pariisi odottaa, Matti Ijäs (Suomi, 1990)
Robin, Inari Niemi Niko Nykänen (Suomi, 2012)
Rölli ja kultainen avain, Taavi Vartia (Suomi, 2013)
Saimaa-ilmiö, Mika Kaurismäki Aki Kaurismäki (Suomi, 1981)
Sinivalkoinen valhe, Arto Halonen (Suomi, 2012)
Soundbreaker, Kimmo Koskela (Suomi, 2012)
Tavarataivas, Petri Luukkainen (Suomi, 2012)
Tie pohjoiseen, Mika Kaurismäki (Suomi, 2012)
Tuulikaappimaa, Matti Ijäs (Suomi, 2003)
Viru – tarinoita hotellista / Viru – Story of a Hotel, Taru Mäkelä ja Johanna Onnismaa (Suomi, Viro, 2013)

Muut näytökset:

American Vagabond, Susanna Helke (2013)
Kamerakierros Raumalla

Ulkomaiset elokuvat:

Barbara, Christian Petzold (Saksa, 2012)
Isdraken, Jäälohikäärme, Martin Högdahl (Ruotsi, 2012)
Jagten, Jahti, Thomas Vinterberg (Tanska, 2012)
Jotain ilmassa, Olivier Assayas (Ranska, 2012)
Intouchables, Koskemattomat, Eric Toledano Olivier Nakache (Ranska, 2011)
De rouille et d’os, Luihin ja ytimiin, Jacques Audiard (Ranska, Belgia, 2012)
Night on Earth, Jim Jarmusch (Yhdysvallat, Japani, 1991)
Rakkaus, Michael Haneke (Itävalta, 2012)
Searching for Sugar man, Malik Bendjelloul (Iso-Britannia, Ruotsi, Etelä-Afrikka, 2012)
Syödä nukkua kuolla, Gabriela Pichler (Ruotsi, 2012)
The Artist, Michel Hazanavicius (Ranska, 2006)
Trainspotting, Danny Boyle (Iso-Britannia, 1996)

SEKK lasten ja nuorten lyhytelokuvat:

Siilit Rannalla – Mäntyluodon koulu, Pori
Kauhua Kapinetissa – 4H Yritystä metsästämässä hanke, Yläne
Keitto – Mäntyluodon koulu
Kadonnut tyttö – Länsi-Euran kyläyhdistys
Scream House – Mäntyluodon koulu
Kansalaispidätys auttaa aina – Huittisten Elokuvakipinäkurssi
Mursujen piknik rantakalliolla – Mäntyluodon koulu
Ullakon neito – Kaasmarkun 24H elokuvaleiri, Ulvila
Sateenkaaren aarre – Mäntyluodon koulu
Voi ei! Joko taas 24H leiri – Ahlaste tuupi, eni-ilta
Kolme pientä porsasta ja iso paha susi – Mäntyluodon koulu

SEKK tunnemyrsky-projektin lyhytelokuvia nuorilta:

Parempi kuin Antti Teivainen – dokumentti nuoresta miehestä, jolle hevoset merkitsevät paljon.
Selviytyjä – Dokumentti tytöstä, joka palaa nuortenkodin ikkunan ääreen.
Tunteen tuulet – Fiktio nuoresta, joka pääsee pois lastensuojelulaitoksesta. Hän tapaa ystävänsä, mutta kaikki on muuttunut.
Äidin lahja – FIktio, jossa veljekset lähtevät tapaamaan äitä syntymäpäivänä.
Kissa tuli taloon – Animaatio, älä ota kesäkissaa.
Riittämättömyys – Fiktio, jossa vanhemmat eivät huomaa tytön hätää.
Kateus – Mykkäfilmi. Osa sarjaa, joka käsittelee kuolemansyntejä.
Kelkkahullut – Fiktio, jossa pojat ajavat moottorikelkalla ilman lupaa. Bensiinin loputtua tulee ongelmia.
Mulla on maailman kaunein suojelusenkeli – Dokumentti, jossa tyttö palaa muistoihinsa.
Oon kuin kaikki muutkin – Rap video, jolla nuori kuvaa osallisuuttaan ja koulumuistojaan

SEKK erityisryhmien elokuva-aarrearkku:

Yyterin dyyneillä – Validia Pori elokuvaryhmä
Videonauhan korjausopas – Merikarvian MEKA TV
Henkilökohtainen avustajarobobotti ja sen selkokieliset ohjeet – Porin Me Itse
Meidän Toimari – Eurajoen Me Itse
Videonauhan digitointi – Huittisten elokuvapiiri
Kohti valtavirtaa – Me Itse Satakunta
Onneksi on Monituote – Monituotteen elokuvapaja, ensi-ilta
Master Chef Pori – Ojantien elokuvapaja, ensi-ilta

Vieraat:

Joonas Saartamo, näyttelijä
Krista Kosonen, näyttelijä
Laura Birn, näyttelijä
Juha Kukkonen, näyttelijä
Kai Latvalehto, näyttelijä
Susanna Helke, ohjaaja
Antti Jokinen, ohjaaja
Johanna Onnismaa
Johanna Vuoksenmaa, ohjaaja
Lauri Maijala, ohjaaja
Matti Ijäs, ohjaaja
Mohamed El Aboudi, ohjaaja
Petri Luukkainen, ohjaaja
Taavi Vartia, käsikirjoittaja, ohjaaja

Esiintyjät:

Pläkkploosarit
Väkipyörä
Jaakko Laitinen & Väärä raha
Ville-Veikka
Risto Ylihärsilä & Vilunki 3000
Rauma Jazz Film orchestra
Neljä Ässää
Tapio Koivukari
Bluesia Pieksamäen asemalla
Jesse

Keskustelutilaisuudet:

Tänä vuonna keskusteltiin elokuvaksvatuksesta

2012

XIX Blue Sea Film Festival tarjoaa jälleen kerran elokuvien ystäville hyvän viikonlopun
laatuelokuvien parissa. Ohjelmatarjottimelta löytyy yli 30 pitkää elokuvaa, erinomaisia dokumentteja
ja Baltic Herringlyhytelokuvakilpailussa 43 elokuvaa kuudesta eri Itämeren maasta

Elokuvat:

Varasto, Taru Mäkelä
Risto Räppääjä ja viileä Venla, Mari Rantasila
Hulluna Saraan, Samuli Valkama
Härmä, JP Siili
Iron Sky, Timo Vuorensola
Kohta 18, Maarit Lalli
Rat King, Petri Kotwica
Vuosaari, Aku Louhimies
Hiljaisuus, Sakari Kirjavainen
Matka Edeniin, Rax Rinnekangas
Veden peili, Rax Rinnekangas
Le Havre, Aki Kaurismäki
Pussikaljaelokuva, Ville Jankkeri
Syvälle salattu, Joona Tena
Iris, Ulrika Bengts
Kotirauha, Aleksi Mäkelä
Kulman pojat, Teppo Airaksinen
Tähtitaivas talon yllä, Saara Cantell
Miss Farkku-Suomi, Matti Kinnunen
Sanavieras, Anssi Mänttäri
Missä kuljimme kerran, Peter Lindholm
Pohjalaisia, Jalmari Lahdensuo 1925, mykkäsäestys, Rauma Jazz Film Orchestra

Dokumentti elokuvat:

Kovasikajuttu, Jukka Kärkkäinen
Säilyttyjä Unelmia, Katja Gauriloff
Rouva presidentti, Aleksi Bardy
Venäjän vapain mies, Ari Matikainen
Yksitoista ihmisen kuvaa, Anastasia Lapsui ja Markku Lehmuskallio

Pohjoismaiset elokuvat:

Alistuminen,Stefan Jarl, Ruotsi 2010
Apinatytöt, Liisa Aschan, Ruotsi 2011
7 X – Emil Jonsvik, Ruotsi 2010
Happy End, Björn Runge, Tanska 2011
SuperClásico, Ole Christian Madsen, Tanska 2011
Sairaan onnellinen, Anne Sewitsky Norja 2010

Muut elokuvat:

Maarit Lallin lyhytelokuvia: Kovat miehet, Keinu kanssain, Järvi ja Rippeitä
Zaida Bergrothin lyhytelokuva Heavy Metal (2006)
Tom Greenin (I-B) lyhytelokuva KID (2009)
Korsoteoria-lyhytelokuva, ohj Antti Heikki Pesonen
Elokuvakontaktin Naperokino, animaatioita lapsille
SEKK/MEKA-TV –tarjonta: ala- ja yläkoululaisten, lukiolaisten, Tunnemyrsky-nuorten ja erityisryhmien tekemiä elokuvia
Raumalaisten oppilaiden tekemiä leffoja: Pako ja Murmeli

Vieraat:

Kari-Pekka Toivonen, näyttelijä
Mari Rantasila, ohjaaja, näyttelijä
Samuli Valkama, ohjaaja
Jussi Nikkilä, näyttelijä
Maarit Lalli, ohjaaja
Arttu Lähteenmäki,
Anton Thompson, näyttelijä
Coon Al-Rifai
Karim Al-Rifai, näyttelijä
Petri Kotwica, ohjaaja
Mikko Kouki, näyttelijä
Niina Repo, kirjailija
Sakari Kirjavainen, ohjaaja
Timo Linnasalo, leikkaaja
Ville Jankkeri, ohjaaja
Mikko Rimminen, kirjailija
Eero Milanoff, näyttelijä
Jussi Nikkilä, näyttelijä
Ylermi Rajamaa, näyttelijä
Joona Tena, ohjaaja
Ulrika Bengts, ohjaaja
Annina Enckell, käsikirjoittaja
Aleksi Mäkelä, ohjaaja
Katariina Kaitue, näyttelijä
Teppo Airaksinen, ohjaaja
Jaakko Kájan, käsikirjoittaja
Joonas Saartamo, näyttelijä
Ari Matikainen, ohjaaja
Anastasia Lapsui
Markku Lehmuskallio, ohjaaja

Esiintyjät:

Väkipyörä
Pläkkploosarit
Janne Laurila
Eva & Manu
Korsoteoria
Hiihtoliitto
Nieminen ja Litmanen
Rauma Jazz Film Orchestra

2011

Laatu dokumentit värittävät tämän vuoden festivaaleja mm. Mika Kaurismäen elokuva Mama Africa on dokumentti Eteläafrikkalaisesta laulajalegendasta Miriam Makebasta. Dokumentti Matti Pellonpään elämästä ja Jouko Aaltosen dokumentti Taistelu Turusta.

Kotimaiset elokuvat:

Ajolähtö, Mikko Niskanen 1982
Eetu ja konna, Kari Häkkinen 2011
Elokuu, Oskari Sippola 2011
Elämän maantiellä, Kurt Jäger ja Ragnar Hartwall 1927
Harjunpää ja pahan pappi, Olli Saarela 2010
Hella W, Juha Wuolijoki 2011
Hyvä poika, Zaida Bergroth 2011
Napapiirin sankarit, Dome Karukoski 2010
Prinsessa, Arto Halonen 2010
Rare exports, Jalmari Helander 2010
Taulukauppiaat, Juho Kuosmanen 2010
Täällä pohjantähden alla 2, Timo Koivusalo 2010
Vares – pahan suudelma, Enders Engström 2011
Veijarit, Lauri Nurkse 2010
Veljekset, Mika Kaurismäki 2011

Dokumentit:

Anjan tie, Virpi Adamsson 2011
Barzakh, Mantas Kvedaravicius, 2011
Boheemi elää-Matti Pellonpää, Janne Kuusi 2010
Ghosts, Jan Ijäs 2008
Leikkipuisto, Susanna Helke 2010
Mama Africa, Mika Kaurismäki 2010
Muuttuva Selkämeri, Jouni Hiltunen 2011
Sinkkuelämän säännöt, Tonislav Hristov 2011
Tuntematon elämä, Elina Kivihalme 2010
Vesku, Mika Kaurismäki
Taistelu Turusta, Jouko Aaltonen 2011
Pikku Joukon katu, Jouko Nummela 2011

Itämeren ja Pohjoismaiden elokuvat:

Frygtelig lykkelig/Terribly happy, Henrik Ruben Genz, Tanska 2008
Hyvä sydän, Dagur Kári, Islanti 2009
Jouluksi kotiin, Bent Hamer, Norja, Ruotsi, Suomi 2010
Klovni _Kyllä nolottaa, Mikkel Norgaard, Tanska 2010
Kosto, Susanne Bier, Tanska Ruotsi 2010
Melancholia, Lars Von Trier, Tanska 2011
Ruotsalainen avioliitto, Jörgen Bergmark, Ruotsi, Suomi, Saksa, Italia 2009
Sovinto, Pernilla August, Ruotsi, Suomi 2011

Muut elokuvat:

Jalil, Mazdak Nassir Suomi 2009
Rare Exports Inc. (2003) & Rare Exports Inc. – Safety Instructions 2005, Jalmari Helander
Sälly Häplänperän tarina, Lauri-Matti Parppei 2011

Elokuvakontaktin paketti lapsille:

Pörri Orava 4 ja 5
Cagliostron linna

Vieraat:

Antti Reini, näyttelijä
Anu Sinisalo, näyttelijä
Zaida Bergroth, ohjaaja
Tiina Weckström, näyttelijä
Anne Lakanen, leikkaaja
Kari Ketonen, näyttelijä
Eppu Pastinen, näyttelijä
Tahvo Hirvonen, kuvaaja
Olli Saarela, ohjaaja
Jenni Banerjee, näyttelijä
Jouko Aaltonen, ohjaaja
Heikki Paavilainen, näyttelijä
Pale Saarinen
Elina Knihtilä, näyttelijä
Mazdak Nassir, ohjaaja
Jan Ijäs, ohjaaja
Pertti Sveholm, näyttelijä
Olli Vesala, näyttelijä
Jouko Nummela
Iveta Lauren, Raumars taiteilijavieras
Tapio Koivukari, kirjailija
Sakari Kirjavainen, kirjailija

Esiintyjät:

Cleaning  Women
Eleanoora Rosenholm
Rauma Jazz Film Orchestra

Keskustelutilaisuus:

Toriparlamentti: Toriparlamentti kokoontui keskustelemaan elokuvien pohjalta mm. siirtolaisuutta, maahanmuuttoa, maaltapakoa

2010

Rauman taidemuseo on vuodesta 1999 antanut kauniin puutarhansa piharakennuksineen elokuvajuhlien päänäyttämöksi.
Taidemuseon piha festivaalikeskuksena antaa upeat puitteet tapahtumalle ja mahdollistaa erilaisten elokuvien esittämisen.
Pihan rakennukset antavat näyttämön monenlaiselle liikkuvalle kuvalle ja erilaisille poikkitaiteellisille näyttelyille festivaalin aikana.
Festivaalikeskus idyllisessä miljöössä on mahdollistanut myös juhlien kehutun intiimin ilmapiirin.

Kotimaiset elokuvat:

Sisko tahtoisin jäädä (Iso-Hannu), Marja Pyykkö, 2010
Havukka-ahon ajattelija, Kari Väänänen, 2010
Kohtaamisia, Saara Cantell, 2010
Miesten vuoro, Joonas Berghäll ja Mika Hotakainen, 2010
Reinderspotting -Pako joulumaasta, ohj. Joonas Neuvonen, käsikirj.Joonas Neuvonen, Sadri Cetinkaya , 2010
Risto Rappaaja ja polkupyoravaras, Neil Harvick, 2010
Skavabölen pojat, Zaida Bergroth, 2009
Vasha, Hannu Salonen, 2009
Tuomari Nurmio – Stadilaista tangoa etsimassä Tahvo Hirvonen, 2010
Kuulustelu, Jörn Donner, 2009
Väärät juuret, Saara Saarela, 2009
Täällä pohjantähden alla, Timo Koivusalo, 2009
Paha perhe, Aleksi Salmenperä, 2010
Pihalla, Toni Laine, 2009
Sukunsa viimeinen, Lapsui, Lehmuskallio, 2010
Freetime machos, Mika Ronkainen, 2010
Magneettimies, Arto Halonen, 2009
Thomas, Miika Soini, 2008
Vähän kunnioitusta, Pekka Karjalainen, 2010
Kukkulan kuningas, Alli Haapasalo, 2009
Mitä meistä tuli, Miika Ullakko, 2009
Viimeinen kapinallinen, Niko Kostet, 2010
Skidisti, kotimainen lasten lyhytelokuvasarja
Kinokompo – uutta kotimaista lyhytelokuvaa
Teuvo Puro – Meren kasvojen edessa (1926, Säestää Rauma Jazz Film Orchestra

Pohjoismaisia elokuvia:

De usynlige / Näkymättömät, Erik Poppe (Norja 2008), ensi-ilta
Max Manus, Joachim Ronning / Espen Sandberg (Norja 2009) ensi-ilta
SOS Mustakari, Arne Lindtner Naess (Norja, 2009)
Rahalla saa, Daniel Espinosa (Ruotsi, 2010)
Faija, Fares (Ruotsi, 2010)
Flickan, Frerik Edfelt (Ruotsi, 2009)
Kattona tähtitaivas, Lisa Siwe (Ruotsi, 2009)
Linan yökirja, Hella Joof (Ruotsi, 2007)
Haakuvia , Ulf Malmros (Ruotsi, 2009)
Valhalla Rising, Nicolas Winding Refn (Tanska, 2009)
Antichrist, Lars von Trier (Tanska, 2009)

Muut elokuvat:

Hassu, hurjat hirviöt, Spike Jonze, USA
Prinsessa Monoke, Hayao Miyazaki (Japani 1997, Suomen ensi-ilta 2010)
Ralph, Alex Winkler, 2008, lyhytelokuva
Satakuntalaista elokuvaa by SEKK ja Ari Impola
Sakki-lyhytelokuva

Elokuvajuhlilla nähtiin myös Tähtien kertomaa -elokuvamusiikin konsertti, joka esitteleli suomalaista
elokuvamusiikkia 1940-2000-luvuilta. Esiintyjinä konsertissa oli raumalaisia muusikko/laulajia ja heitä säestää 15-henkinen orkesteri. Tanssijoina nähtiin Rauman tanssikoulun pitkäaikaisia oppilaita sekä kaksi rohkeaa eläkeläistä.

Vieraat:

Neil Harvick, ohjaaja
Saara Saarela, ohjaaja
Timo Koivusalo, ohjaaja
Tahvo Hirvonen, ohjaaja
Mari Rantasila, ohjaaja
Milka Ahlroth, näyttelijä
Pertti Sveholm, näyttelijä
Ulla Tapaninen, näyttelijä
Kai Lehtinen, näyttelijä
Miika Ullakko, käsikirjoittaja, ohjaaja
Ilkka Koivula, näyttelijä
Veera Kiiskinen, näyttelijä
Jere Laukkanen
Markku Lehmuskallio
Anastasia Lapsui

Esiintyjät:

Valentines
Härkäpari
Sirkusorkesteri
Rauma Jazz Film Orchestra
Markus Aho ja Vihaiset Hipit
J.O.S
MU 4
Jos rakastat – sing along!

Keskustelutilaisuus:

Toriparlamentissa keskusteltiin teemalla ”Paha perhe”

2009

Rauman elokuvajuhlat tunnetaan keskustelevana festivaalina, yleisö ja tekijät kohtaavat ja dialogi on valmis!
Torin pystkaffelta voi löytää elokuvatähtiä ja toriparlamentti pureutuu elokuvan käsikirjoittamisen problematiikkaan.

Kotimaiset elokuvat:

Kolme viisasta miestä (Mika Kaurismäki) 2008
Maata meren alla (Lenka Hellstedt) 2009
Muukalainen (Jukka-Pekka Valkeapää) 2009
Putoavia enkeleitä (Heikki Kujanpää) 2008
Sauna (AJ Annila) 2008
Rööperiin (Aleksi Mäkelä)
Kielletty hedelmä (Dome Karukoski) 2009
Postia pappi Jakobille (Klaus Härö) 2009
Toinen jalka haudasta (Johanna Vuoksenmaa) 2009
Keinu kanssain(Maarit Lalli) 2008, ensi-ilta
Matka (Markku Lehmuskallio ja Anastasia Lapsui)
Niko – lentäjän poika (Kari Juusonen, Michael Hegner)
Myrsky (Kaisa Rastimo)
Mustalaishurmaaja (1929 Valentin Vaala) mykkäelokuvan säestää Rauma Jazz Film Orchestra
Keksijäkylän Lotan seikkailut (Heiki Ernits, Jarno Pôldma) animaatio, 13 osaa á5 min, 2000, Viro
Viidakkojytä (Brent Davwea) animaatio, 13 osaa
Kinokompo vol.2. , lyhytelokuvasarja, 10 elokuvaa, Suomi, kooste 2009

Satakunnan Elävän Kuvan Keskus ja MEKA–TV:

Elokuvakipinöinä ala-ja yläkoululaisille, Erityisryhmien elokuva-aarrearkku, Selkämeri-elokuvia lasten, nuorten ja aikuisten näkökulmista sekä Selkämeren rannoilta muistitedon rajamailta. Myös ohjelmistossa Elävän kuvan vuodenkierto Karhuseudulla. Lisäksi torstaina 20.8. vinkkipaketti ja koulutustilaisuus yläasteen ja lukion oppilaille ja opettajille teemana Ympäristömme ja elävä kuva.

Itämeren maiden elokuvat:

O´Horten (Bent Hamer) Norja 2007
Kautokeinon kapina (Nils Gaup Tanska, Norja, Ruotsi) 2008
Ikuistetut hetket (Jan Troell) Ruotsi 2008
Ystävät hämärän jälkeen (Tomas Alfredson) Ruotsi 2008
Patrik 1,5 (Ella Lemhage) Ruotsi 2008
Mammutti (Lukas Moodyssonin) Ruotsi/ /Tanska / Saksa 2009
Miehet jotka vihaavat naisia (Niels Arden Oplev) Ruotsi/Tanska 2009
Pingiskingi (Jens Jonsson)Ruotsi 2008

Muut elokuvat:

Slummien miljönääri (Danny Boyle) Iso-Britannia 2008
Maradona by Kusturica (Emil Kusturica) dokumentti, Espanja, Ranska 2008
Ben X – kiusatun kohtalo(Nic Balthazar) Belgia / Hollanti 2008
Persepolis (Vincent Paronnaud) Ranska 2007
Waltz with Bashir (Ari Folman) Israel 2008
Laputa – linna taivaalla (Hayao Miyazaki) Japani 1986

Keskustelut:

Toriparlamenttissa keskusteltiin elokuvan käsikirjoittamisesta.

Vieraat:

Maarit Lalli , ohjaaja, käsikirjoittaja
Heikki Kujanpää, ohjaaja, näyttelijä
Elina Knihtilä, näyttelijä
Jarmo Lampela, ohjaaja
Kaarina Hazard, näyttelijä
Elena Leeve, näyttelijä
Juha Veijonen, näyttelijä
Sandra Sitroni, kuvataiteilija, tekstiilitaiteilija New Yorkista, Raumars-taitelijavierasohjelman taiteilija
Baltic Herring-juryn jäsen
Tero Jartti
Sakari Kirjavainen

Esiintyjät:

Katuteatteri Setteri
Freedon Winds
Häplänperän Valittajat
Tapio Koivukari
Jukka-Pekka Palviainen
Sakari Kirjavainen
Mie Kaviar säätiö: Kura
Matti Mustosen Ihmeellinen Orkesteri
Ossi Alisaari
Cats on Fire
Uuden Ajan Avaruuskonto
Härkäpari
Rust Garage
Rockfutis bileet jäähallilla, Blue Sea Film Festival Stage: Euforia, Sydän sydän, Kemmuru

2008

Frank-valaan leffakattauksessa on taas monipuolinen kirjo elokuvallisia selviytymistarinoita – elokuvien määrä nousee pariin sataan! Juhlavuonna liikutaan tutulla tavalla pitkin Itämerta ja ongitaan helmet myös Pohjoismaista; juhlayleisölle on katettu monipuolinen ja herkullinen ohjelmisto, jossa näyttäytyy koko liikkuvan kuvan kirjo.

15. Sinisen Meren Elokuvajuhlat 21.–24. elokuuta

Kotimaiset elokuvat:

Colorado Avenue , Claess Olsson 2007
Dark Floors, Pete Riski 2008
Kolmistaan, Peter Lindholm  2008
Sooloilua, Lauri Nurkse  2007
Tummien perhosten koti, Dome Karukoski 2007
Risto Räppääjä, Mari Rantasila  2008
Röllin sydän, Pekka Lehtosaari  2007
Musta jää, Petri Kotwica  2007
Joulutarina,  Juha Wuolijoki  2007
Lieksa, Markku Pölönen  2007
Tali-Ihantala, Åke Lindman, Sakari Kirjavainen 2007
Raja 1918, Lauri Törhönen 2007
8 päivää ensi-iltaan, Perttu Leppä  2008
Muumi ja vaarallinen juhannus, Maria Lindberg  2008
Pyhän kirjan varjo, Arto Halonen 2007
Palnan tyttäret, Kiti Luostarinen 2007
Sopimus, Iskuryhmä 2008
Would momma allow, Eila Kaarresalo-Kasari 1968
Meriasteri, Jouko Nummela 2008
Mustaa valkoisella, Jörn Donner  1968
Tukkijoella, Wilho Ilmari, Axel Slangus 1928, Rauma Jazz Film Orchestra säestää mykkäelokuvan

Lyhytelokuvat:

Uralin perhonen, Katariina Lillqvist 2008
Tarinoita matkan takaa , 6 animaatiota, Katariina Lillqvist 2003
Luonnonlaki , 18 ohjaajan 1-4-min animaatioita  2008
Make it short -10 short films from Finland, Useita tekijöitä , Suomi 2007
Keltaisen kirahvin eläintarinoita 2 , Jaana Wahlforss, Antonia Ringbom 2003
Films from Finland,  Usean tekijän kooste 2007
Ampumarata, Eila Kaarresalo-Kasari  1969
Would Momma Allow?  Eila Kaarresalo 1968
Puolueet, Usean tekijän kooste 2007
Alright love, Samuli Valkama  2005
Markku Peltola im memoriam
Erityisryhmien elokuva-aarrearkku,  Ari Impola
Elokuvakipinät, ala- ja yläkoulu ja lukiopaketit

Uutta kotimaista videotaidetta

Ei saa häiritä, Elina Saloranta 2006
Poriutuminen,  Marko Lampisuo 2006
Ruodot, Tanja Koistila 2006
Kello & Kulta , Lena Séraphin 2007
Itu – videotaiteen tuotantoprojekti,  Muu ry. Yhteistyössä: YLE Yhteistuotannot ja Satakunnan
taidetoimikunta

Itämeren maat – pohjoismaat

Arn -temppeliritari,  Peter Flinth  Iso-Britannia,  Ruotsi,  Norja,  Saksa, Suomi, Tanska 2007
Import Export, Khalid Hussain , Norja  2005
Rikospaikka Jar City (Mýrin), Baltasar Kormákur, Islanti 2006
Sinä elävä, Roy Andersson, Saksa, Tanska, Ranska, Ruotsi, Norja  2007
Collectress, Kristina Buozyté,  Liettua 2007
Ghetto, Audrius Juzenás , Liettua / 2005
Vaikai is America viesbucio, Children from the Hotel “America”  Raimundas Banionis
Liettua  1990

Ulkomaiset elokuvat:

Taivaan reunalla, Fatih Akin, Turkki, Saksa 2007
Mýrin,  Räme,  Baltasar Kormákur, Islanti 2006
Nolla käytöksessä , Jean Vigo, Ranska 1933
À propos de Nice, Jean Vigo, Ranska 1929
Perhonen lasikuvussa, Julian Schnabel , Ranska  2007
Sicko,  Michael Moore, Yhdysvallat 2007
Maameren tarinat,  Goro Miyazaki, Japani  2006
4 kuukautta, 3 viikkoa, 2 päivää,  Cristian Mungiu , Romania  2007

Musiikkielokuvat:

Sonic Mirror,  Mika Kaurismäki, Saksa, Sveitsi, Suomi 2007
I’m not there, Todd Haynes, Saksa, Yhdysvallat 2007
Lou Reed’s Berlin , Julian Schnabel, Iso-Britannia, Yhdysvallat  2007
Shine A Light, Martin Scorsese,  Yhdysvallat 2008
Control , Anton Corbijn, Japani, Australia, Yhdysvallat, Iso-Britannia 2007
Ganes,  Jukka-Pekka Siili , Suomi  2007
Family Meeting,  Heikki Kossi  Suomi 2007
Punk -tauti joka ei tapa , Jouko Aaltonen  Suomi
Georg Ots -rakkaani, Peeter Simm 2007

Lisäksi:

Maailman Elintarvikeohjelmnan (WFP) tiedotusvideoita Lasten tekemiä animaatioita YK:n vuosituhattavoitteista (Plan-Suomi-säätiö)
Klustermus-kooste
Pitsiviikosta kooste

Festivaalivieraat:

Jouko Aaltonen, ohjaaja
Laura Birn, näyttelijä
Dome Karukoski, ohjaaja
Sakari Kirjavainen, ohjaaja
Petri Kotwica, ohjaaja
Liisa Mustonen, näyttelijä
Pekka Lehtosaari, ohjaaja
Peter Lindholm, ohjaaja
Lauri Nurkse, ohjaaja
Lauri Törhönen, ohjaaja
Mari Rantasila, ohjaaja
J-P Siili, ohjaaja
Juha Wuolijoki, ohjaaja
Kristiina Elstelä, näyttelijä
Arto Halonen, ohjaaja
Eila Kaarresalo, ohjaaja

Oheisohjelma:

Asa
Penniless
Euforia
Pintandwefall
I was a teenage satan worshipper
Ivory graves
Hand in One´s notice
Ossi Alisaari
Itkevä tyttö
Souds of freedom

Kirjailijavieraat:

Heli Laaksonen haastatteli Tapio Koivukaria uuden novellikokoelman tiimoilta
Ritva Kovalainen ja Sanni Seppo: Puiden kansa -kirjan tekijät kertovat metsään liittyvästä mytologiasta ja nykyihmisen metsäsuhteesta
Apteekkar Nyyper ja dosentt Brander bauhava elävist kuvist avajaisissa

Keskustelut:

Hullut vuodet, hipit ja seksuaalinen vallankumous -entäs nyt? Televisiotieteen dosentti Veijo Hietala, Eila Kaarresalo-Kasari
Mitä festivaaliyleisö ja -elokuvantekijät ajattelevat? Kysymyksia ja vastauksia ja kommenttien lentoa teltalla elokuvien jälkeen.
Toriparlamentti: Miten elokuva liikkuu ajassa? Vetäjänä Mazdak Nassir. Mukana keskustelussa mm. Arto Halonen, Dome Karukoski ja Mari Rantasila.

Koululaisnäytökset:

Risto Räppääjä (ohj. Mari Rantasila, 2008)
Tummien perhosten koti (ohj. Dome Karukoski, 2007)
Keltaisen kirahvin eläintarinoita 2 (2003 J.Wahlforss ja A.Ringbom)

2007

Suomalaisen näytelmäelokuvan 100 vuotissyntymäpäiviä juhlittiin katsomalla vanhoja Suomi-Filmejä. Rauma Jazz Film Orchestra säesti Teuvo Puron klassikon, Vaihdokkaan, vuodelta 1927.
Vuoden 2007 Sinisen Meren Elokuvajuhlat vietettiin 16. – 19. elokuuta.

Bio Pamaus 11.8.2007 Kuuskajaskarin linnakesaarella:

Käpy selän alla, Mikko Niskanen, Suomi, 1966

Kotimaiset elokuvat:

Suden vuosi, Olli Saarela, 2007
Kalteva torni, Timo Koivusalo, 2006
Jadesoturi, A J Annila, Suomi-Kiina, 2006
V2 -Jäätynyt enkeli, Aleksi Mäkelä, 2007
Valkoinen kaupunki, Aku Louhimies, 2005
Miehen työ, Aleksi Salmenperä, 2007
Uusi ihminen, Klaus Härö, Suomi-Ruotsi, 2006
Tässä lepää Aino Koski, Maria Pyykkö,  2007
Onni Von Sopanen, Johanna Vuoksenmaa,  2006
Suden arvoitus, Raimo O. Niemi, 2006
Keisarin salaisuus, Riina Hyytiä, 2006
Vaihdokas, Teuvo Puro, 1927
Juha, Nyrki Tapiovaara, 1937
Juha, Toivo Särkkä, 1956
Juha, Aki Kaurismäki, 1999
Aatamin puvussa ja vähän Eevankin, Jaakko Korhonen, 1931
Loviisa –Niskavuoren nuori emäntä, Valentin Vaala, 1946
Ratavartijan kaunis Inkeri, Hannu Leminen, 1950
Rakkauden risti, Teuvo Tulio, 1946
Kreivi, Peter Von Bagh,  1971
Kaikki rakastavat, Valentin Vaala, 1935
SF –Paraati, Yrjö Norta, 1940

Kotimaiset dokumentit:

Saalis, Taru Mäkelä, 2007
Talvinen matka, Visa Koiso-Kanttila,  2006
Yhden tähden hotelli, Ari Matikainen, 2007
Saamelainen, Anastasia Lapsui ja Markku Lehmuskallio,  2006
Brasileirinho, Mika Kaurismäki, Sveitsi-Suomi-Brasilia, 2006

Itämeren elokuvat:

You Am I, Kristijonas Vildþiûnas, Liettua, 2006
Existence, Giedrė Beinoriūtė, Liettua, 2004
Light Witchcraft, Inesa Kurklietytë, Liettua, 2004
White On Blue, Ramūnas Greièius, Liettua, 2004
The Hostage, Laila Pakalnina, Latvia, 2006
The Dark Deer, Viesturss Kairiss, Latvia, 2006
Waterbomb For The Fat Tomcat, Varis Brasla, Latvia, 2004
186 Kilometres, Andres Maimik & Rain Tolk, Viro, 2006
Shop Of Dreams, Peeter Urbla, Viro, 2005

Muut ulkomaiset elokuvat:

Kuin raivo härkä, Martin Scorsese, Yhdysvallat, 1980
Inland Empire, David Lynch, Ranska-Puola-Yhdysvallat, 2006
Totoro –Naapurini, Hayao Miyazaki/Pekka Lehtosaari, Japani,1988 / suom. vers. 2006
Pan’s Labyrinth, Guillermo Del Toro, Yhdysvallat-Espanja-Meksiko, 2006
L’Atalante, Jean Vigo, Ranska, 1934

Suomen Elokuvakontaktin lastenelokuvanäytös:

Pullapoika, Heikki Prepula, Suomi, 1989
Taikahattu, Heikki Prepula, Suomi, 1987
Jäniksen ja siilin kilpajuoksu, Heikki Prepula, Suomi, 2004
Kuinka karhu menetti häntänsä, Tero Jartti, Suomi, 2005
Polle, Sara Wahl, Suomi, 2006

Erityisryhmien Elokuva-aarrearkku:

Torstaina 16.8. festivaaliteltassa klo 12 ensi-illassa Tynkäkujan Elokuvapajan Virtasen pirtin kodinhoito-opas, Ojantien Elokuvapajan Airrolls,
sekä esityksessä muita MEKA TV:n Elokuva-aarrearkun palkittujakin helmiä menneiltä vuosilta.

Elokuvakipinän koululaisnäytökset:

Kaanaan Mediapysäkki: Pullopostia
Eurajoen keskustan koulu: Kadonneiden talvitoimittajien jäljillä
Kaasmarkun Mediapysäkki: Ensimmäinen koulupäiväni
Koivulan Videopiiri: Merkillinen elefanttimarssi
Hiukon koulu: Tiesittekö muuten Hiukon koulusta
Hiukon koulu, Panelia: Raakaa paikallispeliä Paneliassa
Toejoen koulu 4B: Aika taika luokka
Pomarkun koulu: Kerran Isojärvellä
Porin lasten ja nuorten kuvataidekoulu: Taidekoulun arvoitus
Kellahden medialeiri: Tasan kuusi sadan sekunnin elokuvaa Kellahdelta

Oheisohjelmaa:

Joonas Brandt: Sakara Tour 2006 –valokuvanäyttely Verstaassa
Mike Kaviar Säätiön näyttely Anabacoa
Palestiina –Paradise Now Kuvia Paradise Now –elokuvasta.
Pasi Paavilaisen kuvat 2006 festivaalista
Elina Juopperin näyttely
Supersankarin elämää –Johnny Amoren valokuvanäyttely Einolassa
Anamnesis –Sinikka Palosen maalauksia, Janne Rehmosen elokuva ja One Tasten musiikki
SEKK:in, BSFF:n, Ravakka Ry:n ja Karhuseutu Ry:n yhdessä järjestämä kyläelokuvaseminaari kulttuuritalo Posellissa.
Ensi-illassa elokuva Tarinoita karhuseudun suistomailta.

Esiintyjät:

Kauko Röyhkä
Sister Flo
Euforia
Woodoo Swingers
Janne Flinkkilä
Jukka-Pekka Palviainen
Tapio Koivukari
H.E.H.
The Physicists
Ari Impola Combo
Kaihoa
Grippin’ Breeze
Harry Wessmanin yhtye
One Taste
Woman’s Ruin
Pläkkploosarit
Duo Dr. Hamid & Joepoika
Jaanua & HMB
HMB

Vieraat:

Peter Von Bagh
Matti Kuortti
Antti-Jussi Annila
Anastasia Lapsui
Markku Lehmuskallio
Taru Mäkelä
Aleksi Salmenperä
Aku Louhimies
Joona Tena
Janne Rehmonen
Tommi Eronen
Tommi Korpela
Juha Veijonen
Maria Pyykkö
Unto Helo
Hippo Taatila
Kauko Röyhkä
Joonas Brandt

2006

Vuoden 2006 Blue Sea Film Festivalin päätapahtumat sijoittuivat ajalle 13.-20. elokuuta.

 

Kotimaiset elokuvat:

Duudsonit-elokuva: Ohjaus Jarno Laasala, Suomi 2006
FC Venus: Ohjaus Joona Tena, Suomi 2005
Game Over: Ohjaus Pekka Lehto, Suomi 2005
Kaksipäisen kotkan varjossa: Ohjaus Timo Koivusalo, Suomi2005
Kauas pilvet karkaavat: Ohjaus, käsikirjoitus, leikkaus, tuotanto Aki Kaurismäki, Suomi 1996
Korkein voitto: Ohjaus ja käsikirjoitus Carl von Haartman, Eino Kari, Suomi 1929
Koti-ikävä: Ohjaus Petri Kotwica, Suomi 2005
Kreivi: Ohjaus ja käsikirjoitus Peter von Bagh, Suomi 1971
Kummelin jackpot: Ohjaus Pekka Karjalainen, Suomi 2006
Laitakaupungin valot: Ohjaus, käsikirjoitus, leikkaus, tuotanto Aki Kaurismäki, Suomi 2006
Lupaus: Ohjaus Ilkka Vanne, Suomi
Matti: Ohjaus Aleksi Mäkelä, Suomi 2006
Mies vailla menneisyyttä: Ohjaus, käsikirjoitus, tuotanto Aki Kaurismäki, Suomi 2002
Saippuaprinssi: Ohjaus Janne Kuusi, Suomi 2006
Star Wreck – In The Pirkinning: Ohjaus Timo Vuorensola, Suomi 2005
Tyttö sinä olet tähti: Ohjaus Dome Karukoski, Suomi 2005
Unna ja Nuuk: Ohjaus Saara Cantell, Suomi 2005
Valo: Ohjaus Kaija Juurikkala, Suomi 2005
Äideistä parhain: Ohjaus Klaus Härö, Suomi 2005

Itämeren ja Pohjoismaiden elokuvat:

Elämä on I-HA-HAA: Ohjaus Kjell Sundvall, Ruotsi/Suomi 2006
FcVenus – Made in Germany: Ohjaus Ute Wieland, Saksa 2006
Lokkien nauru: Ohjaus ja käsikirjoitus Ágúst Gudmundsson, Islanti 2001
Manderlay: Ohjaus Lars von Trier, Tanska/Ruotsi/Hollanti/Ranska/Saksa/USA 2005
Seksi, toivo, ja rakkaus: Ohjaus ja käsikirjoitus Lisa Ohlin, Ruotsi 2005
Takaisin maalle: Ohjaus ja käsikirjoitus Maria Blom, Ruotsi 2004
Unelma bändistä: Ohjaus Ulf Malmros, Ruotsi 2005
Yhdeksäs komppania: Ohjaus Fyodor Bondarchuk, Venäjä/Suomi/Ukraina 2005
Yövahti: Ohjaus Timur Bekmambetov, Venäjä 2004
Zozo: Ohjaus ja käsikirjoitus Josef Fares, Ruotsi/Tanska/UK 2005

Muut ulkomaiset elokuvat:

Carrie: Ohjaus Brian De Palma, USA 1976
Liikkuva Linna: Ohjaus Hayao Miyazaki, Japani 2005
Marjan rakkaus: Ohjaus ja käsikirjoitus Anna Riitta Ciccone, Italia 2004
Pingviinien matka: Ohjaus Luc Jacquet, Ranska 2005
Piukat paikat: Ohjaus Billy Wilder, USA 1959
Walk the line: Ohjaus James Mangold, USA 2005

Dokumenttielokuvat:

Helppoa katseltavaa: YUP, Suomi 2004
Kone 17: Ohjaus Issu Huovinen, Leo Märkälä, Heta Partanen, Ilona Reiniharju, Eija Romppainen, Mika Suikkanen, Pentti Taipale, Suomi 2005
No direction home: Bob Dylan: Ohjaus Martin Scorsese, USA 2005
Pavlovin koirat: Käsikirjoitus: Arto Halonen, Suomi 2005
Pitkin tietä pieni lapsi: Ohjaus ja käsikirjoitus Susanna Helke, Virpi Suutari, Suomi 2005
Risto ja Minna: Ohjaus Mikko Keinonen, Suomi 2006
Väinö Auer 1895-1981: Ohjaus ja käsikirjoitus Mikko Piela

Lasten elokuvat:

Ernesti – animaatiot: Ohjaus ja käsikirjoitus Alice de Champfleury, Tanska 2002
Keltaisen kirahvin eläintarinoita: Ohjaus: Jaana Wahlforss, Antonia Ringbom, Suomi 2003
Kössi kenguru ja muut ystävämme – animaatiota lapsille:
Jänis ja vuohi: Ohjaus ja käsikirjoitus Heikki Partanen ja Riitta Rautoma, 1975
Lentävä Possu: Ohjaus ja käsikirjoitus Heikki Prepula, 1994
Uninen kurpitsa: Ohjaus ja käsikirjoitus Heikki Prepula, 2002

Lasten ja nuorten tekemät lyhytelokuvat:

Elokuvakipinä:
Huono päivä – Eurajoen keskustan koulu, 2005
Kadoksissa – Eurajoen keskustan koulu, 2005
Skolan – Ett paradis eller ett helvete – Björneborgs svenska samskola, 2005
Trolleribacken – Björneborgs svenska samskola, 2005
Topi logomaassa – Honkilahden 4H mediapysäkki, 2005
Vaarallinen sirppimurhaaja – Eurajoen keskustan koulu, 2005

Karhuseudun suistomaat:
Joen salaisuus – Kellahden medialeiri, 2006
Kesävarkaita Peränkylän Pyllistyksen urheiluleirillä – Luvian Mediapysäkki, 2006
Minne meri katosi – Suosmeren mediapysäkki, 2006
Terveisiä Berliinin serkuille – Hiirijärven mediapysäkki, 2006
Vaaralliset tikkaat – Suosmeren Mediapysäkki, 2006

Erityisryhmien valioita:
Asuntola Hepsankeikka – Tynkäkujan asuntolan ja Porin työväenopiston MEKA TV, 2005
Eikä yksikään pelastunut – Merikarvian työkeskuksen ja Merikarvian kansalaisopiston MEKA TV,
2005, sekä Hyvän käytöksen opas 2006

Merirosvoja Mäntyluodossa – Ojantien toimintakeskuksen ja Porin työväenopiston MEKA TV 2005
TAIDOKAS DOKUMENTTI – TaitoTallin dokumenttiryhmä, 2006
Väärä suunta Rikantilan tönötila – Rikantilan koulu ja Eurajoen MEKA TV, 2005

Jouko Nummelan elokuvat:
”Kangastuksen ihmeellinen maailma” 14 min
”Meren Horisontti” 23 min
”Valorenkaat” 19 min

Vieraat:

Saara Cantell
Arto Halonen
Tahvo Hirvonen
Maria Järvenhelmi
Mikko Keinonen
Ilkka Koivula
Matti Kuortti
Hannele Laaksonen
Kai Lehtinen
Hanna Lekander
Petri Kotwica
Janne Kuusi
Anne Lakanen
Julius Lavonen
Mikko Piela
Samuli Torssonen
Ilkka Vanne
Karoliina Vanne
Juha Veijonen
Peter von Bagh
Timo Vuorensola

Verbaalisia vieraita:

Jouko Aaltonen
Otto Grundström
Ágúst Gudmundsson
Ville Hytönen
Vesa Manninen
Risto Tuominen

Esiintyjät:

Duo Dr.Hamid & Joepoika
elisa.com@jag.väntar
Euforia
HMB
Härkä-Äiti
It came from Rauma
Lurido
Jarkko Martikainen
Mimmiliika
PMMP
Raadelma
Rauma Jazz Film Orchestra
Taipuva Luotisuora
Sinisen Meren Tanssiorkesteri Tyhjiö
Woodoo Swingers
Vuk
Yllätyksellissi Ilmassi Naissi

2005

Elokuvajuhlien järjestäjien ydinjoukko (Rauman Elokuvakerho ja – Elokuvaajat ry) koostui 10 vastuunkantajasta. Lisättynä suurella talkoolaisten joukolla
ja muutamalla palkatulla työntekijällä. Talkoolaisia oli juhlia tekemässä noin 40 ihmistä monen päivän ajan. Elokuvajuhlat painatti 3000 kpl 80-sivuisia käsiohjelmia, laaja elokuvatietopaketti lisättynä asiantuntija-artikkelein. Ohjelmia jaettiin ILMAISEKSI. Lisäksi painettiin 300 kpl värillistä ohjelmakarttaa. Käsiohjelma levisi myös mm. Itämeren alueen mediaoppilaitoksiin. Yleisömäärä nousi kuuteen tuhanteen.

Lisäksi BSFF tuotti Raumalle 6 näyttelyä, joista maineikkain leikkaaja, animaattori Anne Lakasen Eläviä kuvia -näyttely.

Kotimaiset elokuvat:

Amerikan taikuri: Ohjaus: Sami Kuokkanen
Arvon veli: ohjaus Mika Lehtinen, Suomi 2004
Eläville ja kuolleille: ohjaus ja käsikirjoitus Kari Paljakka, Suomi 2005
Elinkautiset: käsikirjoitus ja ohjaus Jari Kokko
Fata Morgana: ohjaus ja käsikirjoitus Markku Lehmuskallio, Anastasia Lapsui, Suomi 2004
Honey baby: ohjaus ja käsikirjoitus Mika Kaurismäki Suomi, Saksa, Latvia, Venäjä 2004
Itämeren helmet: ohjaus ja käsikirjoitus, kuvaus Petteri Saario, Suomi, 2004
Juoksuhaudan tie: ohjaus ja käsikirjoitus Veikko Aaltonen, Suomi 2004
Keisarikunta: ohjaus Pekka Mandart, Suomi 2004
Kukkia ja sidontaa: ohjaus Janne Kuusi, Suomi 2004
Kuuban valloittajat: ohjaus ja käsikirjoitus Arto Halonen, Suomi 2005
Lapsia ja aikuisia: ohjaus Aleksi Salmenperä, Suomi 2004
Melancholian kolme huonetta: ohjaus Aleksi Salmenperä, Suomi 2004
Naiset valittavat: ohjaus Maiju Silvasti, 2004
Olipa kerran utopia: ohjaus, käsikirjoitus, Lasse Naukkarinen, Suomi 2004
Onnen varjot: Ohjaus Claes Olsson, Käsikirjoitus Anna-Leena Härkönen
Paha maa: ohjaus Aku Louhimies, Käsikirjoittajat Paavo Westerberg, Jari Rantala, Aku Louhimies
Paimenet: Ohjaus Veikko Aaltonen, Käsikirjoitus Veikko Aaltonen ja HT Partanen, Suomi 2005
Pelikaanimies: Ohjaus Liisa Helminen Suomi, Käsikirjoitus William Aldridge ja Liisa Helminen, Ruotsi 2004
Populäärimusiikkia Vittulanjänkältä: ohjaus Reza Bagher Ruotsi, Suomi 2004
Saimaa-ilmiö: ohjaus ja suunnittelu Aki Kaurismäki, Mika Kaurismäki Suomi 1981
Sen edestään löytää: Ohjaus John Webster,Suomi 2004
This is my life -Turhapuro: Ohjaus ja käsikirjoitus Ere Kokkonen, Suomi 2004
Vares: Ohjaus Aleksi Mäkelä, Suomi 2004
Ystäväni Henry: Ohjaus ja käsikirjoitus Auli Mantila, Suomi 2004

Ulkomaiset elokuvat:

8 ja 1/2: ohjaus Federico Fellini,Italia, Ranska 1963
Berlin: Sinfonie der Grossstadt 1927: ohjaus Walter Ruttmann, Saksa 1927
Emma ja Daniel – kohtaaminen: ohjausIngela Magner,Ruotsi 2003
Hawaii – Oslo, ohjaus Erik Poppe: Norja 2004
Hotelli Ruanda, ohjaus Terry George: USA 2004
Isän paluu, ohjaus Andrei Zvjagintsev: Venäjä 2003
Kahvia ja tupakkaa, ohjaus Jim Jarmusch: USA 2003
Keittiötarinoita, ohjaus Bent Hamer: Norja 2003
Kissojen valtakunta, ohjaus Hiroyuki Morita: Japani 2002
Kroko: ohjaus Sylke Enders
Kylmää valoa: ohjaus Hilmar Oddson, Islanti 2003
Meren sininen: ohjaus Andy Byatt, Alastair Fothergill, Martha Holmes, Iso-Britannia 2003
Moottoripyöräpäiväkirjat: ohjaus Walter Salles, Argentiina, 2004
Niin kuin taivaassa: ohjaus Kay Pollak, Ruotsi 2004
Perikato: ohjaus Oliver Hirscbiegel, Saksa, Italia, Itävalta 2004
Ranskalainen illallinen: ohjaus Gabriel Axel, Tanska, 1987
Reikä sydämessäni: käsikirjoitus ja ohjaus Lukas Moodysson, Ruotsi, 2004
Seitsemän samuraita: ohjaus ja leikkaus Akira Kurosawa, Japani, 1954
Sikojen vallankumous: ohjaus Jaak Kilmi ja Rene Keinumägi, Eesti, Suomi 2004
Sinfonie einer Grossstadt 2002: ohjaus Thomas Schadt
Vaihtolippu: ohjaus ja käsikirjoitus Ella Lemhagen, Ruotsi 2003
Yks kaks kolme: ohjaus Billy Wilder,USA 1961

Elokuvakipinä:

Mystinen suklaa, 2005, Lauttakylän koulu, Huittinen
Rakkaat viholliseni, 2005, Niinisalon koulu, Kankaanpää
Aarrearkku, 2005, Mäntyluodon koulu, Pori
Ihkatavallinen tylsä koulupäivä, 2005, Pomarkun kirkonkylän koulu
Eurajoen animaatiomaailma, 2005, Eurajoen keskustan koulu
Trauma, 2005, Jalonojan koulu
Frederik tahtoo soppaa, 2005, Porin lasten ja nuorten kuvataidekoulu
Melkein pääkaupunki, 2005, Reposaaren koulu, Pori

Jouko Nummelan meriaiheiset elokuvat, Merimuseolla:

“Kaksipäisen kotkan jäljillä”
Jouko Nummelan elokuvat:
Maailmansota Raumalla
Upotussotaa Raumanmerellä
Irja Kaarojärvi muistelee

“Hollmingin tarina”
Jouko Nummelan elokuvat:
Laivanrakennusta Korkeakarissa
Hollming Oy 50 vuotta Raumalla
Hollming Oy:n elokuva
Metsästä merelle

“Hylkeet vievät kalat merestä?”

Animaatiopaketit:

Heikki Prepula:
Tohelo ukkeli (1996).
Ukko taitaa olla oikea poropeukalo.
Yhä ylöspäin (2000).
Kössi Kenguru kurkottaa korkealle.

Katariina Lillquist:
Hiilisangolla ratsastaja (1991).
Viulistin hiiri sairastuu.

Mariko Härkönen ja Ismo Virtanen:
Turilas ja Jäärä/ Löytölapsi
Munasta kuoriutuu toukka.

Maija Kainulainen:
Riesa (1994).
Savianimaatio ystävyydestä ja yhteisön paineesta.

Latvialaisen animaatioiden tekijän Nils Skapansin tuotantoa
Aamu (1996)
Hurjat juhlat (1999)
Kauhujen kotikolo (1999)
Metsärosvo (1999)

Heikki Partasen ja Riitta Rautoman eläinkansansadut
Kettu ja karhu (1973)
Koiran ja suden ystävyys (1974)
Jänis ja vuohi (1975)

Lasten elokuvanäytös:

Ismo Virtanen:
Jääkarhu soitti kerran Afrikkaan (1997)
Postissa tapahtuu aika sekaannus!

Heikki Prepula:
Kupperis kapperis (1994)
Prepulan Punahilkka-muunnelma

Liisa Helminen & Marjut Rimminen:
Urpo ja Turpo kuntoilevat
Erilaiset urheilukilpailut!

Camilla Mickwitz:
Mimosan syntymäyö (1987)
Pääsiäisyö ja Mimosan syntärit

Toinen Suomi dokumentit
Ässähai, Ohjaus Eija Hammarberg
Eetun eka auto, käsikirjoitus ja ohjaus Taina Teerialho
Eläinelämää: ohjaus Taina Kynäsniemi
Halon voimaa: ohjaus ja käsikirjoitus Noora Männistö, Mika Haavisto
Isolinnankatu -näin Suomi elää: 0hjaus John Webster & työryhmä
Kotimme Kodisjoki: ohjaus ja käsikirjoitus Ari Impola
Omas maailmas: käsikirjoittaja ja ohjaaja Päivi Setälä
Resiinaralli: suunnittelu ja ohjaus Ari Impola
Viimeinen laukaus: ohjaus Timo Savunen & Pekka Kallionpää

Videotaidekooste:

Osa 1:
Sound it out
Hanna Haaslahti: Solarius, 2002
Pekka Sassi: Wave, 2002
Pink Twins: Paini, 2002
Liisa Lounila: Play, 2003
Alli Savolainen: Mona Lisan hymy/The smile of Mona Lisa, 2001
Pirjetta Brander: Nature Morte, 2003
Elena Näsänen: Drive, 2003
Seppo Renvall: Woody, 2003

Osa 2:
Look at yourself
Elina Brotherus: Miroir, 2001
Aurora Reinhard: Poikatyttö/Boygirl, 2002
Maria Duncker: Go-go, 2002
Juha Mäki-Jussila: Suburban studies: vocabulary, 2002
Gun Holmström: Tanja smokes red north state, 2000
Oliver Whitehead: Track, 2002
Simo Rouhiainen: Blink! 2002
Mika Taanila: Fysikaalinen rengas/A physical ring , 2002

Vieraat:

Aku Louhimies, ohjaaja
Anastasia Lapsui
Anne Lakanen, leikkaaja
Eero Aho, näyttelijä
Hannu-Pekka Björkman, näyttelijä
Janne Kuusi, ohjaaja
Jarmo Mäkinen, näyttelijä
Kai Lehtinen, näyttelijä
Kari Hietalahti, näyttelijä
Kari Ketonen, näyttelijä
Kari Paljakka, ohjaaja
Laura Malmivaara, näyttelijä
Liisa Helminen, ohjaaja
Markku Lehmuskallio
Mika Lehtinen, ohjaaja
Mikko Kouki, näyttelijä
Mikko Nousiainen, näyttelijä
Minna Haapkylä, näyttelijä
Niko Saarela, näyttelijä
Petteri Saario
Tahvo Hirvonen
Jaakko Heinimäki
Jari Laasanen
Jukka-Pekka Palviainen
Nina Honkanen
Otto Grundström
Santtu Puukka
Tapio Koivukari
Tomi Kontio

Esiintyjät:

ABCD-band
Daddy Hoower
elisa.com@jag väntar
Hendrix 2000
Hillobändi
HMB
Impromtum
Itkevä tyttö
Mimmiliika
One Taste
Pläkkploosarit
Rauma Jazz Film Orchestra
Sinisen Meren Tanssiorkesteri
Sonic Supersounds
Sweaty Squeeze
Taipuva luotisuora
The Slippers
Thee Ultra Bimboos