Historia

2019

By 27.9.2019 lokakuu 15th, 2019 No Comments

Tämän vuoden teemamaana Puola. Valkokankaalla parhaat uudet elokuvat läheltä ja kaukaa – elokuvan juhlaa. Kansainvälinen Baltic Herring -lyhytelokuvakilpailu järjestettiin nyt jo 25. kerran, ja se nosti esiin tuttuun tapaan Itämeren alueen lyhytelokuvia, joissa teemana on vesi, tavalla tai toisella.

 

Kotimaiset elokuvat:

Aurora 2019, Miia tervo
Baby Jane 2019, Katja Gauriloff
Elvis ja Onerva 2019, Mikael Syrjälä
Hölmä nuori sydän 2018, Selma Vilhunen
Ihmisen osa 2018, Juha Lehtola
Juice 2018, Teppo Airaksinen
Bluesia Pieksamäen asemalla 2012, Aki Kaurismäki
M 2018, Anna Eriksson
Oma maa 2018, Markku Pölönen
Poissa 2019, Arttu Haglund
Risto Räppääjä ja pullistelija 2019, Markus Lehmusruusu
Tuntematon mestari 2019, Klaus Härö
Kaksi ruumista rannalla 2019, Anna Paavilainen
Tyhjiö 2018, Aleksi Salmenperä
Äiti 2019, Samppa Batal

Dokumentit:

Aatos ja Amine 2019, Reetta Huhtanen
Luontosinfonia 2019, Marko Röhr
Miehiä ja poikia 2019, Joonas Berghäll
Mystinen metsätyömies 2019, Mikko Mattila
Olliver Hawk 2019, Arthur Franck
Vedenneito 2019, Petteri Saario
Veeran maaginen elämä 2019, Tonislav Hristov

Raumalaisia elokuvia:

Rauman elämää itsenäisyyden aikana, osa 4 2019, Jouko Nummela
Hiljaa kuin murhaajat 2019, Lauri-Matti Parppei
Meri oo muu elämän 2019, Kirre Koivunen
The Loop 2019, Englanti, Sanni Kämäräinen
Made in the Shade 2019, Englanti, Alfie B. Russ (kuvaus: Sanni Kämäräinen)

Lapin yliopiston dokumenttisarja:

Jenny Timonen: Lainassa 2013
Emma Seppänen: Koti Kulmassa 2011
Paavo Jokinen & Ahti Nykänen: 3flip 2018
Aura Kontio: Jutut ja säädöt 2018
Juha Kartimo: Kaamos 2019
Arttu Nieminen: Sapmi-The way of being 2017
Juuso Voutilainen: The Cronology of Decay 2015
Anri Gorski: Katse 2016
Timo Metsäjoki & Jyri Huhtala: Jouluntuoja 2019

Satakunnan elävän kuvan keskus/Meka-TV

Lasten ja nuorten elokuvia
Kyläelämää Satakunnassa
Erityisryhmien elokuva-aarrearkku

Puolalaiset elokuvat:

Birds are singing in Kigali 2017, Joanna Kos-Krauze, Krystof Krauze
Cold War 2018, Pawel Pawlokowski
Silent night cicha noc 2017, Piotr Domalewski
Jäljet 2017, Agnieszka Holland

Pohjoismaalaiset elokuvat:

The Charmer/Charmøren 2017, Tanska, Ruotsi, Milad Alami
Amatöörit 2018, Ruotsi, Gabriela Pichler
Woman at War 2018, Islanti, Ukraina, Ranska, Benedikt Erligsson
Raja 2018, Ruotsi, Ali Abbasi

Kansainvälinen ikkuna:

Kapernaum-Kaaoksen lapset 2018, Libanon, Ranska, Yhdysvallat, Nadine Labaki
Kolme naista 2018, Iran, Jafar Panahi
Nosferatu-yön valtias 1979, Länsi-Saksa, Ranska, Werner Herzog

Eurooppalainen ikkuna:

Bohemian Rapsody-Sing along 2018, UK/USA, Bryan Singer
Tolkien 2019, Yhdysvallat, Dome Karukoski

Yöllinen mysteerifilminäytös:

Kuutamokeikka: Jerzy Skolimowski

Vieraat:

Samppa Batal, ohjaaja, leikkaaja – Äiti
Hannu-Pekka Björkman, näyttelijä – Ihmisen osa, Tyhjiö, Oma maa, Aurora, Elvis & Onerva
Matilfe Caruso, Baltic Herring-juryn jäsen
Vaiko Edur, Baltic Herring-juryn jäsen
Timo Haanpää, Yliopisto-opettaja, elokuvantekijä
Jyri Huhtala, kuvaaja, leikkaaja – Jouluntuoja
Arttu Haglund, ohjaaja, leikkaaja – Poissa
Kirre Koivunen, dokumentaristi – Meri oo muu elämän
Kaisa Kukkola, IhmeFilmi, CinEd
Patrik Kumpulainen, Baltic Herring-juryn jäsen
Sanni Kämäräinen, kuvaaja – Made In The Shade, ohjaaja – The Loop
Konsta Laakso, näyttelijä – Oma maa
Juha Lehtola, ohjaaja – Ihmisen osa
Teemu Liakka, kuvaaja – Luontosinfonia
Mikko Mattila, ohjaaja, käsikirjoittaja – Mystinen metsätyömies
Timo Metsäjoki, ohjaaja, käsikirjoittaja, tuottaja, näyttelijä – Jouluntuoja
Fabian Munsterhjelm, Baltic Herring-juryn jäsen
Jouko Nummela, ohjaaja, käsikirjoittaja – Rauman elämää itsenäisyyden aikana
Lauri- Matti Parppei, ohjaaja – Hiljaa kuin murhaajat
Markku Pölönen, ohjaaja, käsikirjoittaja – Oma maa
Marko Röhr, tuottaja – Luontosinfonia
Jaana Saarinen, näyttelijä – Äiti
Panu Tuomikko, näyttelijä – Poissa

Keskustelut:

Puolalainen elokuva
Lapin lumo

Oheisohjelma:

Avajaisjuhlat:
Raunistiina Kassinen-Guildensternin esoteerinen astral-bingo
Avajaisseremonia
Pläkkploosarit
Kampelan luovutus
Elokuvavieraiden tervehdykset
Vaginamonologeja
Singing Sisters
Joint Patrol

Katkitaiteellinen ehtoo:
Baltic Herring-lyhytelokuvakilpailun palkintojen jako
Nanna & Ansa
Elokuvavieraiden tervehdykset
Esko Grundström & Reetta Parvikko
Anita Bangin Country Circus
Reiät
Yöllinen mysteerifilminäytös