Historia

2012

By 12.4.2019 toukokuu 20th, 2019 No Comments

XIX Blue Sea Film Festival tarjoaa jälleen kerran elokuvien ystäville hyvän viikonlopun
laatuelokuvien parissa. Ohjelmatarjottimelta löytyy yli 30 pitkää elokuvaa, erinomaisia dokumentteja
ja Baltic Herringlyhytelokuvakilpailussa 43 elokuvaa kuudesta eri Itämeren maasta

Elokuvat:

Varasto, Taru Mäkelä
Risto Räppääjä ja viileä Venla, Mari Rantasila
Hulluna Saraan, Samuli Valkama
Härmä, JP Siili
Iron Sky, Timo Vuorensola
Kohta 18, Maarit Lalli
Rat King, Petri Kotwica
Vuosaari, Aku Louhimies
Hiljaisuus, Sakari Kirjavainen
Matka Edeniin, Rax Rinnekangas
Veden peili, Rax Rinnekangas
Le Havre, Aki Kaurismäki
Pussikaljaelokuva, Ville Jankkeri
Syvälle salattu, Joona Tena
Iris, Ulrika Bengts
Kotirauha, Aleksi Mäkelä
Kulman pojat, Teppo Airaksinen
Tähtitaivas talon yllä, Saara Cantell
Miss Farkku-Suomi, Matti Kinnunen
Sanavieras, Anssi Mänttäri
Missä kuljimme kerran, Peter Lindholm
Pohjalaisia, Jalmari Lahdensuo 1925, mykkäsäestys, Rauma Jazz Film Orchestra

Dokumentti elokuvat:

Kovasikajuttu, Jukka Kärkkäinen
Säilyttyjä Unelmia, Katja Gauriloff
Rouva presidentti, Aleksi Bardy
Venäjän vapain mies, Ari Matikainen
Yksitoista ihmisen kuvaa, Anastasia Lapsui ja Markku Lehmuskallio

Pohjoismaiset elokuvat:

Alistuminen,Stefan Jarl, Ruotsi 2010
Apinatytöt, Liisa Aschan, Ruotsi 2011
7 X – Emil Jonsvik, Ruotsi 2010
Happy End, Björn Runge, Tanska 2011
SuperClásico, Ole Christian Madsen, Tanska 2011
Sairaan onnellinen, Anne Sewitsky Norja 2010

Muut elokuvat:

Maarit Lallin lyhytelokuvia: Kovat miehet, Keinu kanssain, Järvi ja Rippeitä
Zaida Bergrothin lyhytelokuva Heavy Metal (2006)
Tom Greenin (I-B) lyhytelokuva KID (2009)
Korsoteoria-lyhytelokuva, ohj Antti Heikki Pesonen
Elokuvakontaktin Naperokino, animaatioita lapsille
SEKK/MEKA-TV –tarjonta: ala- ja yläkoululaisten, lukiolaisten, Tunnemyrsky-nuorten ja erityisryhmien tekemiä elokuvia
Raumalaisten oppilaiden tekemiä leffoja: Pako ja Murmeli

Vieraat:

Kari-Pekka Toivonen, näyttelijä
Mari Rantasila, ohjaaja, näyttelijä
Samuli Valkama, ohjaaja
Jussi Nikkilä, näyttelijä
Maarit Lalli, ohjaaja
Arttu Lähteenmäki,
Anton Thompson, näyttelijä
Coon Al-Rifai
Karim Al-Rifai, näyttelijä
Petri Kotwica, ohjaaja
Mikko Kouki, näyttelijä
Niina Repo, kirjailija
Sakari Kirjavainen, ohjaaja
Timo Linnasalo, leikkaaja
Ville Jankkeri, ohjaaja
Mikko Rimminen, kirjailija
Eero Milanoff, näyttelijä
Jussi Nikkilä, näyttelijä
Ylermi Rajamaa, näyttelijä
Joona Tena, ohjaaja
Ulrika Bengts, ohjaaja
Annina Enckell, käsikirjoittaja
Aleksi Mäkelä, ohjaaja
Katariina Kaitue, näyttelijä
Teppo Airaksinen, ohjaaja
Jaakko Kájan, käsikirjoittaja
Joonas Saartamo, näyttelijä
Ari Matikainen, ohjaaja
Anastasia Lapsui
Markku Lehmuskallio, ohjaaja

Esiintyjät:

Väkipyörä
Pläkkploosarit
Janne Laurila
Eva & Manu
Korsoteoria
Hiihtoliitto
Nieminen ja Litmanen
Rauma Jazz Film Orchestra