Historia

2001

By 12.4.2019 toukokuu 20th, 2019 No Comments

Rauman kanalissa kelluvan Moby Frankin pyrstön viitoittamassa  hengessä, elokuvajuhlat esittäytyvät kahdeksatta kertaa. Tänä vuonna ohjelmistossa oli runsaasti Ruotsalaisia elokuvia. Ohjelmistoon kuuluivat elokuvia myös Norjasta, Tanskasta, Eestistä, Saksasta ja Islannista.

Kotimaiset elokuvat:

Bad Luck Love, Olli Saarela, 2000
Cyclomania, Simo Halinen, 2001
Hyppääjä, P.V.Lehtinen, 2000
Ken Tulta Pyytää, Sakari Kirjavainen, 2001
Klassikko, Kari Väänänen, 2001
Tango Kabaree, Pekka Lehto, 2001
Kyytiä Moosekselle, ent. 10 Käskyä, Kaija Juurikkala, 2001
Maa, Veikko Aaltonen, 2001
Ponterosa, Pasi ja Mika Kemmo, 2001
Likaiset Kädet, Aki Kaurismäki, 1989
Valehtelija, Mika Kaurismäki, 1981
Pizza Passionata, Kari Juusonen, 2001
Salattu Intohimo, Joe Davidow, 2000
Avaruuspossut, Christian Lindblad, 2000
Ksenia Pietarilainen, Katariina Lillqvist, 1999
Helsingin Olympilaisista 1952 kertovat elokuvat: Maailmat Kohtaavat, Hannu Leminen, 1952
Kultaa ja Kunniaa, Hannu Leminen, 1952

Ulkomaiset elokuvat:

Jalla, Jalla, Josef Fares, Ruotsi 2000
Kimpassa, Lukas Moodysson Ruotsi
Laulu Martinille, Bille August, Ruotsi 2001
Toisen Kerroksen Lauluja,  Roy Andersson, Ruotsi 2001
Tsatsiki, Mutsi ja Poliisi, Ella Lemhagen, Ruotsi 1999
Viiru ja Pesonen, Torbjörn Hansson, Albert Hanan Kaminski, Ruotsi 2000
Bornholms Stemme – Gone with the Fish, Lotte Svendsen, Tanska 1999
101 Reykjavik, Baltasar Kormákur, Islanti 2001
Når Nettene Blir Lange – Cabin Fever, Mona Hoelin, Norja 2000
His Majesty’s Warship, Indrek Kangur, Viro  2001
Kolmas Mies, Carol Reed, Englanti 1949
Cannes Grand Prix 1949
Peeping Tom, Michael Powell, Englanti 1960
Saint Pierren Murhenäytelmä, Patrice Leconte, Ranska 2000
Sodoman 120 Päivää, Pier Paolo Pasolini, Italia 1975
Tuvalu, Veit Helmer, Saksa 1999
Tänään se alkaa, Bertrand Tavernier 1999
Stop Making Sense, Jonathan Demme, USA 1986
Billy Elliot, Stephen Daldry, Englanti 2001
SEX: The Annabel Chong Story, Gough Lewis, USA 1999
Na Tragu,  Kostana Banovic, Hollanti 2001
The Dream Hunters, Kostana Banovic, Hollanti 2000

Lisäksi:
Seitsemän Veljestä, Jouko Turkka, YLE, 1989, 12-osaa
Rauman Puhallinorkesterin Elokuva ja musiikki -konsertissa avajaisissa elokuvat:
Chaplinin Ilokaasua ja Rock`y VI (Aki Kaurismäki), kapellimestarina Petri Juutilainen, juontajana Peter von Bagh, solistina Tuulikki Laes.

Kaitafilmi Helsingin olympialaisista
Rauman Elokuvaajien ennen esittämätön elokuva Katumaratonista Raumalla 1981

Luento:
Artesaani Erja Valonen kertoo viikinkiaikaisen Euran emännän asusta.
Luennon yhteydessä Jouko Nummelan elokuvat Rautakauden kylä saa vieraita ja Turkin sota Raumalla
Liisa Helminen: Urpo ja Turpo (1996)
Tomi Riionheimo & Hannu Lajunen: Rieku & Raiku: Täydelliset Seikkailut (1998)
Kuuskajaskarin saaressa, Bio Pamauksessa, entisen varuskunnan elokuvateatterissa:
Saint Pierren Murhenäytelmä (Patrice Leconte, Ranska, 2000)
Rauma Jazz Film Orchestra säestämä mykän “kauhu”elokuvan: Noidan Kirot (Teuvo Puro, 1927)

Musiikkivideoita:

Oulun Musiikkivideofestivaalien valioita, palkitut: 1998, 1999, 2000

Maikki Kantolan animaatiotyöpajat päiväkotilapsille, irlantilaislasten tekemiä animaatioita.
Northern Spirit -katselmus: Pohjoismaiden nuorten videoita The Winners of Visions of Light 2000

Festivaalivieraat:

Peter von Bagh
Kari Väänänen
Martti Suosalo
Kai Lehtinen
Jari Pehkonen
Pertti Koivula
Elena Leeve
Lauri Nurkse
Sakari Kirjavainen
Simo Halinen
Jarmo Mäkinen
Kaija Juurikkala
PV. Lehtinen
Joe Davidow
Tahvo Hirvonen
Anne Lakanen
A.W.Yrjänä
Kikke Heikkinen
Jaakko Heinimäki
Petri Juutilainen
Kostana Banovic (Hollanti)
Liina Kulles (Eesti)

Musiikkia, runoja, tanssia, performansseja:

Rauman Puhallinorkesterin elokuvamusiikki -konsertti
Häplänperän Valittajat – häikäisevää kuviolausuntaa
Manboy -rocktrio
Big Yellow – bluesin juurilla
Neljä Nolattua Neroa (A.W. Yrjänä, Jaakko Heinimäki, Timo Ernamo, Tapio Koivukari) lausuu, runoilee ja kenties musisoi
elisa.kom@jag.väntar runoja ja rokkia
Pläkkploosarit -puhallinorkesteri
Area of Jazz -yhtye
Red Shape Unit -band
Alonzo Heino
Hamid Moeini -band
J. Palmukari Bluestools
J.Mercy Ensemble
Sinisen Meren Tanssiyhtye
Turun Capoeira -taistelutanssiryhmä
The Peelers – Irlantilaista musiikkia