Historia

1996

By 12.4.2019 toukokuu 18th, 2019 No Comments

Peter von Bagh, joka itse ei päässyt paikalle, lähetti seuraavanlaiset terveiset: “Elokuvafestivaalin kannalta kaikki kaikessa on atmosfääri, jossa itse elokuvat – jotka toivottavasti ovat lahjomattomasti korkeatasoisia – on vain yksi ainesosa. Kysymys on siitä, että erityisissä olosuhteissa hengitetään yhdessä elokuvaesityksen perustotuutta sellaisena kuin se ei arkisissa oloissa valitettavasti voi toteutua. Vanhan Rauman vannoutuneena ihailijana ja kaksi kertaa Blue Sea Film Festivalin kokeneena tiedän, että muutama elokuun päivä voi olla elintärkeä henkireikä ja olennainen merkintä haaveillessamme paremmista elokuvista, paremmista mahdollisuuksista nähdä niitä ja ymmärtää niitä osana elämää.

Eestiläisiä elokuvia edustivat:

Mark Soosaar: Kihnun Kristjan
Marianna Kaat: Mitte ainud kodumeer (Just one´s Native Sea)
Liina Kulles: Igauks nagu saab (As one can)
Rainer Sarnet: Merehaigus (Seasickness)
Tonu Aru: Tuntemattomalle rakkaalle
Renita ja Hannes Lindrop: Virolaisen elämää, Turvallisuuden harhakuva ja Ma olen väsinud vihkamast (Olen väsynyt vihaamaan)
Jyri Tallin: Rekviem laevate ms Estonia

Aki Kaurismäen mestariteoksista esitettiin elokuvat:

Pidä huivista kiinni, Tatjana
Varjoja paratiisissa
Total Balalaika Show, tämä elokuva esitettiin Rauman Kauppatorilla yöelokuvana
ja tietysti festarimme suosikki Kauas pilvet karkaavat

Lisäksi Akin lyhytelokuvat:

Rock´y VI
These Boots
Those were the days
Thru the Wire
Oo vain ihminen

Muita elokuvia olivat:

Nyrki Tapiovaara: Varastettu kuolema
Takeshi Kitano: Sonatine
Veikko Aaltonen: Seasick – Merisairas
Jouko Nummela: Yksinpuhelu Itämerelle ja Sukkel luuts
Kaija Juurikkala: 13. kesä
Markku Lehmuskallio: Jäähyväisten kronikka
Heikki Ahola: Suomalainen lyhytelokuva ja Kaupunkisinfonia
Marko Röhr: Itämeren hylyt
Maarit Lalli: Suojaviiva
Mikko Piela: Viimeiset liiviläiset ja Die Eurostadt Helsinki
Perinteinen mykkäelokuvaklassikko oli tällä kertaa
Walther Ruttmanin Berlin, die Sinfonie der Grosstadt
ja säestäjänä tietysti Rauma Jazz Film Orchestra.

Juhlien monipuolisesta musiikkiannista vastasivat seuraavanlaiset kokoonpanot: Sari Tuomi & Tuulen Sulttaanit
Pykälä, Dublin Soul, Harri Wessman ja Merisavun Pelimannit, Rauma Jazz Film Orchestra, The Tinnitus
West Coast Four ja Duo J. Mercy

Vieraat:

Liina Kulles, ohjaaja
Tonu Aru

Suomen Merimuseon sukeltava tutkija Sallamaria Tikkanen kertoi meriarkeologian syvistä salaisuuksista.
Estonian onnettomuuden tutkintakomission puheenjohtaja Kari Lehtola kertoi Estonian onnettomuustutkinnan kiemuroista ja uppoamisen syistä.
Turun taiteen ja viestinnän oppilaitoksen käsikirjoitusopettaja Risto Hyppönen kiersi kouluissa kertomassa Tomas – elokuvan tekemisestä.
Läänintaiteilija Tuula Nikulainen, saariston vendiseppä Sakari Koskenalho ja ennustajavendi Eeva Lettinen opastivat lapsia kädentaitoihin
Taidemuseon pihaleirissä hevosineen, vankkureineen, lampaineen, koirineen ja tiipineen.