Elokuvat

Blue Sea Film Festival 2017 elokuvatarjonta:

Filmin paluu – Suomi 100v juhlasarja

Linkeissä elokuvakohtaiset esittelyt pdf-tiedostona:

Anna-Liisa 1922, Teuvo Puro ja Jussi Snellman
- Rauma Jazz Film Orchestra säestää mykkäfilmin Anna-Liisa.
Rakkauden risti 1946, Teuvo Tulio
Valkoinen peura 1952, Erik Blomberg
Komisario Palmun erehdys 1960, Matti Kassila

- Syödään yhdessä-tapahtuma su 20.8. yhteistyössä Rakastunut Raumaan-kauppiaat, Rauman kaupunki ja Satakunnasta – Sikses parasta (Pyhäjärvi-Instituutti)
Työmiehen päiväkirja 1967, Risto Jarva, alkukuvana Kitka 1963
Perkele! Kuvia Suomesta 1971, Jörn Donner
kahdeksan surmanluotia 1972, Mikko Niskanen
Klaani – tarina sammakoitten suvusta 1984, Mika Kaurismäki
Kuutamosonaatti 1988, Olli Soinio
Toivon tuolla puolen 2017, Aki Kaurismäki

FILMIN PALUU -elokuvat esitetään 35-millisellä projektorilla Posellissa seuraavan aikataulun mukaisesti:

PERJANTAINA 18.8.:
13.00 MIES VAILLA MENNEISYYTTÄ (Aki Kaurismäki 2002), CinEd-KOULUTUS (erillinen ilmoittautuminen)
17.00  PERKELE ! KUVIA SUOMESTA (Jörn Donner 1971) – ohjaaja paikalla
19.30  KAHDEKSAN SURMANLUOTIA (Mikko Niskanen 1972)

LAUANTAINA 19.8.:
10.00 RAKKAUDEN RISTI (Teuvo Tulio 1946)
12.00 VALKOINEN PEURA (Erik Blomberg 1952)
14.00 TYÖMIEHEN PÄIVÄKIRJA (Risto Jarva 1967) -  alkukuvana KITKA 1963
17.00 KLAANI – TARINA SAMMAKOIDEN SUVUSTA (Mika Kaurismäki 1984)
22.00 KUUTAMOSONAATTI  (Olli Soinio 1988)

SUNNUNTAINA 20.8.
11.00 ANNA-LIISA (Teuvo Puro ja Jussi Snellman 1922) – Rauma Jazz Film Orchestra säestää  mykkäfilmin
13.00 KOMISARIO PALMUN EREHDYS (Matti Kassila 1960) – Syödään yhdessä-tapahtuman elokuva
15.30 TOIVON TUOLLA PUOLEN  (Aki Kaurismäki 2017)


Kotimaiset fiktiot

Jarmo Lampela: Alma de Sant Pere, alkukuvana Katariina Lillqvist: Radio Dolores

Juho Kuosmanen: Hymyilevä mies

Visa Koiso-Kanttila: Kaiken se kestää

Riku Jokela: Kanelia kainaloon -Tatu ja Patu

Maarit Lalli: Kuudes kerta

Hannaleena Hauru: Lauri Mäntyvaaran tuuheta ripset

Zaida Bergroth: Miami

Saara Cantell: Onneli ja Anneli ja salaperäinen muukalainen

Samuli Valkama: Saattokeikka

Mika Rättö: Samurai Rauni Reposaarelainen

Alli Haapasalo: Syysprinssi

Tuukka Temonen: Teit meistä kauniin

Dome Karukoski: Tom of Finland

Saara Cantell: Tulen morsian

Selma Vilhunen: Tyttö nimeltä Varpu

Thomas Laine: Viraali

Khadar Ahmed: Yövaras + Me ei vietetä joulua


Kotimaiset dokkarit

Sakari Saksa: Danny

Selma Vilhunen: Hobbyhorse Revolution

Elina Hirvonen: Kiehumispiste

Jouni Hiltunen: Matka merelle

Markku Lehmuskallio ja Anastasia Lapsui: Pyhä

Niina Brandt: Salainen metsäni

Jouko Nummela: Suomi itsenäisyyden aikana

Hamy Ramezan: Tuntematon pakolainen

Rax Rinnekangas: Ympyrät ja kivet

 

Norjalaiset

Bent Hamer: 1001 Grams

Hisham Zaman: Before Snowfall

Eskil Vogt: Blind

Roar Uthaug: The Wave

 

Pohjoismaiset elokuvat

Dani Kouyaté: Kun vielä elämme, Ruotsi

Pernilla August; Vakava leikki, Ruotsi

 

Eurooppalainen ikkuna

Aitor Aspe: Baskavígin

Ken Loach: I Daniel Blake

Maren Ade: Isäni Toni Erdman (Saksa)

Cesc Gay: Paras ystäväni Truman (Espanja, Argentiina)

Christian Mungiu: Valmistujaiset (Romania)

Anne Fontaine: Viattomat (Ranska)