Elokuvat

Blue Sea Film Festival 2017 elokuvatarjonta:

Filmin paluu – Suomi 100 -v juhlasarja

Anna-Liisa 1922, Teuvo Puro ja Jussi Snellman
- Rauma Jazz Film Orchestra säestää mykkäfilmin Anna-Liisa.

Rakkauden risti 1946, Teuvo Tulio

Valkoinen peura 1952, Erik Blomberg

Komisario Palmun erehdys 1960, Matti Kassila

 

- Syödään yhdessä-tapahtuma su 20.8. yhteistyössä Rakastunut Raumaan-kauppiaat, Rauman kaupunki ja Satakunnasta – Sikses parasta (Pyhäjärvi-Instituutti)

Työmiehen päiväkirja 1967, Risto Jarva, alkukuvana Kitka 1963

Perkele! Kuvia Suomesta 1971, Jörn Donner

Kahdeksan surmanluotia 1972, Mikko Niskanen

Klaani – tarina Sammakoiden suvusta 1984, Mika Kaurismäki

Kuutamosonaatti 1988, Olli Soinio

Toivon tuolla puolen 2017, Aki Kaurismäki

 

Elokuvat esitetään 35-millisellä projektorilla Posellissa


Kotimaiset fiktiot

Zaida Bergroth: Miami

Saara Cantell: Onneli ja Anneli ja salaperäinen muukalainen

Saara Cantell: Tulen morsian

Alli Haapasalo: Syysprinssi

Jussi Hiltunen: Armoton maa

Antti J. Jokinen: Pahan kukat

Riku Jokela: Kanelia kainaloon -Tatu ja Patu

Dome Karukoski: Tom of Finland

Visa Koiso-Kanttila: Kaiken se kestää

Juho Kuosmanen: Hymyilevä mies

Maarit Lalli: Kuudes kerta

Jarmo Lampela: Alma de Sant Pere, alkukuvana Katariina Lillqvist: Radio Dolores

Mika Rättö: Samurai Rauni Reposaarelainen

Tuukka Temonen: Teit meistä kauniin

Samuli Valkama: Saattokeikka, alkukuvana Khadar Ahmed: Me ei vietetä joulua

Selma Vilhunen: Tyttö nimeltä Varpu


Kotimaiset dokkarit

Niina Brandt: Salainen metsäni

Jouni Hiltunen: Matka merelle

Elina Hirvonen: Kiehumispiste

Markku Lehmuskallio ja Anastasia Lapsui: Pyhä

Rax Rinnekangas: Ympyrät ja kivet

Selma Vilhunen: Hobbyhorse Revolution

Sakari Saksa: Danny

Jouko Nummela: Suomi itsenäisyyden aikana

 

Norjalaiset

Roar Uthaug: The Wave

Hisham Zaman: Before Snowfall

Eskil Vogt: Blind

Bent Hamer: 1001 Grams

 

Skandit

Andreas Daalsgaard: The War Show, Tanska

Dani Kouyaté: Kun vielä elämme, Ruotsi

Pernilla August; Vakava leikki, Ruotsi

 

Eurooppalainen ikkuna

Francois Ozon: Frantz (Ranska)

Anne Fontaine: Viattomat (Ranska)

Christian Mungiu: Valmistujaiset (Romania)

Cesc Gay: Paras ystäväni Truman (Espanja, Argentiina)

Aitor Aspe: Baskavígin

Ken Loach: I Daniel Blake

Maren Ade: Isäni Toni Erdman (Saksa)


 

 

2016 Elokuvafestivalien elokuvakattaus oli tällainen:

Fiktiot

2 yötä aamuun, 2016 Mikko Kuparinen

Elegansssi, 2016 Virpi Suutari

Hevisaurus, 2015 Pekka Karjalainen

Häiriötekijä, 2015 Aleksi Salmenperä

Jättiläinen, 2016 Aleksi Salmenperä

Kätilö, 2015 Antti J.Jokinen

Levyt ja valokuvat, 2016 Pia Andell

Love Records – Anna mulle Lovee 2016 Aleksi Mäkelä

Mannerlaatta, 2016 Mika Taanila

Nuotin vierestä, 2015 Lauri Nurkse

Onnelin ja Annelin talvi, 2015 Saara Cantell

Onnenonkija, 2016 Ville Jankkeri

Runoilija muuttaa, 1927 Erkki Karu, Rauma Jazz Film Orchestra säestää mykkäfilmin

Tappajan näköinen mies, 2016 Lauri Nurkse

Tyttökuningas, 2015 Mika Kaurismäki

Äkkilähtö, 2016 Tiina Lymi

 

DOKKARIT

Atomin paluu, 2015 dokumentti, Mika Taanila, Jussi Eerola

Isän tyttö, 2016 dokumentti, Melisa Ûneri

Järven tarina, 2015 dokumentt, Marko Röhr ja Kim Saarniluoto

Kuun metsän Kaisa, 2016 dokumentti, Katja Gauriloff

Minä ja pikkusiskoni, 2016 dokumentti, Suvi West

Nälkämaan Sampo, 2016 dokumentti, Mika Koskinen

Tunteiden Temppeli, 2015 dokumentti, Jouko Aaltonen

Valkoinen raivo, 2015 dokumentti, Arto Halonen

Äidin toive, 2015 dokumentti, Joonas Berghäll

Sota ja mielenrauha, 2016 dokumentti, Ari Matikainen

Porot kuuluvat tuulelle, 2015, dokumentti, Päivi Kapiainen-Heiskanen

53 Moons, 2016, dokumentti, Aral Kakl ja Shevin Bezaz (Raumalla asuvien turvapaikkahakijoiden lyhytelokuva pakomatkasta Syyriasta)

 

Viro

1944, 2015, Elmö Nûganen

Soppalinnan salaseura, 2016, Margus Paju

In The Crosswinds, 2014, Martti Helde

Familylies, 2016, Valentin Kuik, Manfred Vainokivi
Roukli, 2015, Veiko Ôunpuu

Mandariinit, 2013, Viro – Georgia, Zara Urushadze

 

 

Pohjoismaat

7 Samí Stories, 7 eri saamelaisohjaajan elokuvaa

Pieni siskoni, 2015 Ruotsi, Sanna Lenken

Mies joka rakasti järjestystä, 2016 Ruotsi, Hannes Holm

Land of Mine, 2016 Tanska, Martin Zandvliet

Pässit, 2015 Islanti, Grimur Hákonarson

Den Unge Zlatan – nuori Zlatan, 2016, Ruotsi, Fredrik ja Magnus Gertten

 

Eurooppalainen ikkuna

Son of Saul, 2016 Unkari, László Nemes

Mustang, 2016 Turkki, Deniz Gamze Ergûven

Dheepan, 2015 Ranska, Jacques Audiard

45 vuotta, 2015 Iso-Brittania, Andrew Haigh

 

ERIKOISNÄYTÖKSIÄ

Baltic Herring-lyhytelokuva-ilta torstaina 18.8. Iso-Hannun yläsali klo 16.alkaen

Runoilija muuttaa, 1927 Erkki Karu, Rauma Jazz Film Orchestra säestää mykkäfilmin sunnuntaina 21.8.

 

Le Havre, Aki Kaurismäki, Ihmefilmi ja Pedapäivä = perjantaina 19.8.

 

MEKA TV / SEKKperjantain 19.8. näytökset

9:30 Lasten ja nuorten kategoria 40 min

10:30 Myrsky-kategoria 46 min

11:30 Karvianjoki eläväksi kuvaksi 45 min

12:30 Erityisryhmien elokuva-aarrearkku 45 min

 

Valkoinen raivo (Arto Halonen) – yläkoulunäytökset viikolla 34

Soppalinnan salaseura (Viro)- alakoulunäytökset viikolla 34