FINALISTIT / FINALISTS 2021

Kilpailun kansainvälinen raati / Competitions international jury:

Jānis Ķirpītis, Latvia/suomi, ohjaaja ja tuottaja
Heini Mielonen, Raumars-taiteilija
Risto Kupari, museo- ja kulttuurijohtaja
Tarmo Hotanen, kilpailun koordinaattori

Silakka-oskarit jaetaan lauantaina 21.8. n. klo 18.00

FINALISTIT/ FINALISTS 2021

AMATÖÖRIT/AMATEURS

1. Jimi Rosling, Finland: Kun ystävä tulee vierailulle, fiction, 12 min

2. Eemeli Kelokorpi, Finland: Viimeinen tanssi, fiction, 20 min

3. Anton Rival, Dmitry Vlaskin, Russia: Everything is very serious, fiction/comedy, 12 min

4. Andrei Golonev, Russia: Coo Coo, fiction, 20 min

5. Victor von Schiras, Sweden: KLARA, documentary, 7 min

6. Helen Ispirian, Germany: Hear Us, Sweet Freedom!, experimental, 12 min

7. Per-Anders Agdler, Sweden: The Drop, documentary, 2 min

8. Tomi Hakasalo, Finland: Hauki, fiction, 7 min

9. Jannis Lippisch, Germany: The Lonely Sailor, animation, 6 min

 

AMMATTILAISET/ PROFESSIONALS

1. Jaakko Nikkilä, Finland: Northern haiku, animation, 11 min

2. Daniel Aranha Pedersen, Germany: Emotional Furniture, fiction/comedy, 10 min

3. Jussi Rautaniemi, Finland: Poika ja tappaja, fiction/thriller, 7 min

4. Tamara Sushko, Sweden: The Strings of the Soul, documentary, 25 min

5. Arttu Nieminen, Finland: Ultima Kaltio, experimental, 6 min

6. Luc Perez, Denmark: The Drowned, animation, 15 min

7. Antti Haase, Finland: Panimomestari, documentary, 28 min

 

OPISKELIJAT/ FILM STUDENTS I

1. Karolina Monwid-Olechnowicz, Krzysztof Kieslowski Film School, Poland: Flora, experimental, 11 min

2. Julian Simon Pache, Kunsthochschule für Medien Köln, Germany: Trees Under Water, fiction, 25 min

3. Saara Hakkarainen, Aalto University, Finland: Hiljaisuus, documentary, 15 min

4. Lotta Taarasti, Aalto University, Finland: Röökitauko, animation, 6 min

5. Lauri-Matti Parppei, Aalto University, Finland: Viimeinen päivä, fiction/musical, 17 min

6. Anni Sairio, Vera Krouglov, Virve Ranta, Aalto University, Finland: Under Control, animation, 4 min

7. Max Ovaska, Aalto University, Finland: Torppari, fiction, 15 min

 

OPISKELIJAT/ FILM STUDENTS II

8. Max Ovaska, Aalto University, Finland: Lasti, fiction/ thriller, 23 min

9. Nina Laakko, Turku Arts Academy, Finland: Korhoset, fiction/comedy, 11 min

10. Moona Pennanen, Aalto University, Finland: Maa joka nousee ja laskee, documentary, 20 min

11. Virve Ranta, Aalto University, Finland: Utopia, animation, 2 min

12. Sarri Nironen, Metropolia, Finland: 16441 roskaa, documentary, 7 min

13. Joel Hukki, Baltic Film and Media School, Finland: Kehdosta hautaan, documentary, 13 min

14. Marika Harjusaari, Aalto University, Finland: Reviiri, fiction, 26 min