OHJELMISTOSSA OLEVAT ELOKUVAT

Joka vuosi festivaalien jälkeisellä viikolla esitetään myös koululaiselokuvia päiväkoti ikäisistä yläkoululaisiin.

Elokuvalistaa päivitetään sitä mukaa kun saadaan ohjelmisto vahvistettua.

KOTIMAISET ELOKUVAT

Aurora (K12)

Komedia, draama, Suomi

Ensi-ilta: 25.1.2019

Kesto: 1 h 46 min.

Käsikirjoitus: Miia Tervo

Ohjaaja: Miia Tervo

Pääosissa: Mimosa Willamo, Amir Escandari, Ria Kataja, Chike Ohanwe, Hannu-Pekka Björkman, Oona Airo,la Pamela Tola, Miitta Sorvali

Baby Jane (K12)

Draama, Suomi

Ensi-ilta: 8.3.2019

Kesto: 1 h 33 min.

Käsikirjoitus: Veera Tyhtilä, Katja Gauriloff

Ohjaaja: Katja Gauriloff

Pääosissa: Roosa Söderholm, Maria Ylipää, Nelly Kärkkäinen, Lauri Tilkanen

Hölmö nuori sydän (K12)

Draama, Suomi

Ensi-ilta: 12.10.2018

Kesto: 1 h 42 min.

Käsikirjoitus:  Kirsikka Saari

Ohjaaja: Selma Vilhunen

Pääosissa: Jere Ristseppä, Rosa Honkonen, Pihla Viitala, Katja Küttner, Ville Haapasalo, Abshir Sheikh Nur

Ihmisen osa (K12)

Komedia, draama, Suomi

Ensi-ilta: 21.12.2018

Kesto: 1 h 47 min.

Käsikirjoitus: Kari Hotakainen, Juha Lehtola

Ohjaaja: Juha Lehtola

Pääosissa: Hannu-Pekka Björkman, Leena Uotila, Asko Sarkola, Armi Toivanen, Ria Kataja, Kari Hietalahti, Della McLoud, Nicole Stiles

Juice (K7)

Komedia, draama, elämänkerta, Suomi

Ensi-ilta: 26.12.2018

Kesto: 1 h 45 min.

Käsikirjoitus: Antti-Heikki Pesonen

Ohjaaja: Teppo Airaksinen

Pääosissa: Riku Nieminen, Iida-Maria Heinonen, Antti Tuomas Heikkinen, Pekka Strang, Silmu Ståhlberg

M (K18)

Suomi

Ensi-ilta: 4.10.2018

Kesto: 1 h 35 min.

Käsikirjoitus: Anna Eriksson

Ohjaaja: Anna Eriksson

Pääosissa: Anna Eriksson, Petri Salo, Gail Ferguson, Axel Sutinen, Pietari Kaakkomäki, Asta Vieno, Ari Vieno, Paola Bärlund, Veera Siivonen, Joni Segerroos, Dulce Rodriguez-Saldivar, Melanie Rodriguez-Saldivar, Britany Rodriguez-Saldivar, Augusting de Higuera Blanca

Oma maa (K7)

Draama, Suomi

Ensi-ilta: 26.10.2018

Kesto: 1 h 48 min.

Käsikirjoitus: Markku Pölönen ja Antti Heikkinen

Ohjaaja: Markku Pölönen

Pääosissa: Oona Airola, Konsta Laakso, Antti Virmavirta, Marjaana Maijala, Hannu-Pekka Björkman, Marja Packalén, Mika Nuojua, Sanna-Kaisa Palo

Poissa (K 12)

Fiktio, Suomi

Ensi-ilta: 2019

Kesto: 1 h 31 min.

Käsikirjoitus: Avi Heikkinen

Ohjaaja: Arttu Haglund

Päärooleissa: Panu Tuomikko, Eeva Putro, Julia Hemmilä, Seppo-Ilmari Siitonen, Tommi Korpela, Minka Kuustonen, Rainer Kaunisto, Maruska Verona, Jon-Jon Geitel, Ina Mikkola, Jarkko Niemi

Risto Räppääjä ja pullistelija (S)

Perhe-elokuva, musiikki,  Suomi

Ensi-ilta: 15.2.2019

Kesto: 1 h 23 min.

Käsikirjoitus: Perustuu Sinikka ja Tiina Nopolan menestyskirjaan Risto Räppääjä ja pullistelija (Tammi)

Ohjaaja: Markus Lehmusruusu

Pääosissa: Silmu Ståhlberg, Lumi Kallio, Eelis Kesäläinen, Pamela Tola, Jenni Kokander, Timo Lavikainen, Ylermi Rajamaa

Tyhjiö (K12)

Komedia, draama, Suomi

Ensi-ilta: 28.9.2018

Kesto: 1 h 37 min.

Käsikirjoitus: Aleksi Salmenperä

Ohjaaja: Aleksi Salmenperä

Pääosissa: Laura Birn, Tommi Korpela, Hannu-Pekka Björkman, Matleena Kuusniemi, Minna Haapkylä, Kaija Pakarinen, Kari Heiskanen

Äiti (K12)

Draama, Suomi

Ensi-ilta: 10.05.2019

Kesto:  1 h 31 min.

Käsikirjoitus: Samppa Batal ja Krista Hannula

Ohjaaja: Samppa Batal

Pääosissa:  Jaana Saarinen, Matti Pajulahti, Matti Onnismaa, Jonathan Hutchings, Helmi-Leena Nummela, Jouko Puolanto

Elvis ja Onerva (K12)

Draama, Suomi

Ensi-ilta: 07.06.2019

Kesto:  1 h 5 min.

Käsikirjoitus: Mikael Syrjälä

Ohjaaja: Mikael Syrjälä

Pääosissa:  Mimosa Willamo, Johannes Brotherus, Saana Koivisto, David Sandqvist, Ella Lymi, Joel Hirvonen, Minna Haapkylä, Tommi Korpela, Carl-Christian Rundman, Jessica Grabowsky, Hannu-Pekka Björkman

 

Tuntematon mestari (S)

Draama, Suomi

Ensi-ilta: 4.1.2019

Kesto: 1 h 35 min.

Käsikirjoitus: Anna Heinämaa

Ohjaaja: Klaus Härö

Pääosissa: Heikki Nousiainen, Pirjo Lonka, Amos Brotherus

 

Miehiä ja poikia (K7)

Dokumentti, Suomi

Ensi-ilta: 29.3.2019

Kesto: 1 h 25 min.

Käsikirjoitus: Joonas Berghäll

Ohjaaja: Joonas Berghäll

Luontosinfonia (S)

Dokumentti, Suomi

Ensi-ilta: 22.3.2019

Kesto: 1 h 15 min.

Käsikirjoitus:

Ohjaaja: Marko Röhr

Bluesia Pieksamäen asemalla (K 7)

Musiikkidokumentti, taltiointi, Suomi
Ensi-ilta: 2012

Juice Leskinen Grand Slam esiintyy Radio 957:n vuosijuhlassa 31.8.1988 Tampereen Tullikamarin Pakkahuoneella.

Kesto: 17 min.

Ohjaaja: Aki Kaurismäki

Juice Leskinen Grand Slam, Antti Tammilehto, Vesa Sytelä, Ila Loueranta, Puntti Valtonen, Anssi Tikanmäki, Acre Kari, Pekka Hyvönen, Nalle Lehtonen, Lucjan Czaplicki, Mika Sundqvist, Safka, Pantse Syrjä, Harri Marstio, Matti Pellonpää, Jyrki Niemi, Dave Lindholm, Toni Lähteenmäki.

 

Aatos ja Amine (K 7)

Dokumentti, Suomi

Ensi-ilta: 09.8.2019

Kesto: 1 h 13 min.

Käsikirjoitus: Reetta Huhtanen

Ohjaaja: Reetta Huhtanen

Käsikirjoitus: Reetta Huhtanen
Pääosissa: Aatos Nahuel Flores, Amine Mohamed Bennaa, Riina Huhtanen

Veeran maaginen elämä  (K 7)

Dokumentti, Suomi, Tanska, Bulgaria

Ensi-ilta: 2019

Kesto: 1 h 27 min.

Käsikirjoitus: Tonislav Hristov, Kaarle Aho

Ohjaaja: Tonislav Hristov

Pääosissa: Veera Lapinkoski

Vedenneito (S)

Koko perheen luontoseikkailu, dokumentti, Suomi

Ensi-ilta: 5.4.2019

Kesto: 1 h 11 min.

Käsikirjoitus: Petteri Saario

Ohjaaja: Petteri Saario

Olliver Hawk (K7)

Dokumentti, Suomi

Ensi-ilta: 8.2.2019

Kesto: 1 h 12 min.

Käsikirjoitus: Arthur Franck

Ohjaaja: Arthur Franck

Mystinen metsätyömies (S)

Dokumentti, Suomi

Ensi-ilta: 2019

Kesto: 65 min.

Käsikirjoitus: Mikko Mattila

Ohjaaja: Mikko Mattila

Kuvaus: Jesse Jokinen, Pasi Rytkönen

Pekka Myllykoski 1959-2017 oli Freud, Marx, Engels & Jung – yhtyeen perustaja, säveltäjä, sanoittaja ja solisti.

Kaksi ruumista rannalla (K 12)

Komedia, Suomi
Ensi-ilta: 2019

Kesto: 20 min.

Käsikirjoitus: Anna Paavilainen, Laura Birn

Ohjaaja: Anna Paavilainen

Päärooleissa:  Laura Birn, Rea Mauranen, Lauri Maijala, Tommi Korpela

Lapin yliopisto

Dokumenttisarja, Suomi

Ensi-ilta: 2019

Kesto: 1 h 34 min

Jenny Timonen: Lainassa – 2013

Seppänen Emma: Koti kulmassa – 2011

Paavo Jokinen & Ahti Nykänen: 3flip – 2018

Aura Kontio: Jutut ja säädöt – 2018

Juha Karttimo: Kaamos – 2019

Arttu Nieminen: Sapmi -The way of being – 2017

Juuso Voutilainen: The Chronology of Decay – 2015

Anri Gorski: Katse – 2016

Timo Metsäjoki & Jyri Huhtala: Jouluntuoja – 2019

Ensi-illassa Rauman seudulla kuvattu Timo Metsäjoen ja Jyri Huhtalan Jouluntuoja.

TEEMAMAA PUOLA

 

Birds are singing in Kigali/Ptaki spiewaja w Kigali (K 16)

Puola

Ensi-ilta: 2017

Kesto: 2 h

Käsikirjoitus: Joanna Kos-Krauzen, Krzysztof Krauzer

Ohjaaja: Joanna Kos-Krauzen, Krzysztof Krauzer

Pääosissa: Eliane Umuhire, Jowita Budnik

Jäljet/Pokot (K12)

Jännitys, Puola

Ensi-ilta:  2017

Kesto: 2 h 8 min.

Käsikirjoitus:

Ohjaaja: Agnieszka Holland

Pääosissa: Agnieszka Mandat-Grabka, Wiktor Zborowski, Jakub Gierszal

Silent night/Cicha noc (K 12)

Fiktio, Puola

Ensi-ilta: 2017

Kesto: 1 h 40 min.

Käsikirjoitus: Piotr Domalewski

Ohjaaja: Piotr Domalewski

Pääosissa: Jowita Budnik, Adam Cywka, Maria Debska, Katarzyna Domalewska, Konrad Eleryk, Ewa Gapon, Radoslaw Hebal, Arkadiusz Jakubik, Elzbieta Kepinska, Andrzej Klak, Dawid Ogrodnik

Cold War (K12)

Draama, romantiikka, Puola

Ensi-ilta:  26.10.2018

Kesto: 1 h 28 min.

Käsikirjoitus: Pawel Pawlikowsk, Janusz Glowacki

Ohjaaja: Pawel Pawlikowsk

Pääosissa: Joanna Kulig, Tomasz Kot, Borys Szyk, Agata Kulesha

POHJOISMAISET ELOKUVAT

Amatöörit/Amatörer (K7)

Komedia, Ruotsi

Ensi-ilta: 2.11.2018

Kesto: 1 h 42 min.

Käsikirjoitus: Gabriela Pichler, Jonas Hassen Khemiri

Ohjaaja: Gabriela Pichler

Rooleissa: Zahraa Aldoujaili, Yara Aliadotter, Fredrik Dahl

The Charmer/Charmeren (K16)

Draama, Tanska

Ensi-ilta: 2017

Kesto: 1 h 21 min

Käsikirjoitus:  Milad Alami, Ingeborg Topsøe

Ohjaaja: Milad Alamin

Pääosissa: Ardalan Esmaili, Soho Rezanejad, Susan Taslimi, Lars Brygmann, Stine Fischer Christensen, Amalie Lindegård

Raja/Gräns (S)

Draama, fantasia, Ruotsi

Ensi-ilta: 28.9.2018

Kesto: 1 h 50 min.

Käsikirjoitus: Ali Abbasi, Isabella Eklöf, John Ajvide Lindqvist

Ohjaaja: Ali Abbasi

Pääosissa: Eva Melander, Eero Milonoff, Viktor Åkerblom

Woman at War (K 16)

Jännitys, draamakomedia, Islanti, Ranska, Ukraina

Ensi-ilta: 2018

Kesto: 1 h 40 min.

Käsikirjoitus: Benedikt Erlingsson, Ólafur Egill Egilsson

Ohjaaja: Benedikt Erlingsson

Rooleissa: Halldóra Geirharðsdóttir, Jóhann Sigurðarson, Davíð Þór Jónsson, Magnús Trygvason Eliasen

KANSAINVÄLINEN IKKUNA

Bohemian Rapsody – sing Along (S)

UK, USA

Draama, elämänkerta, musiikki

Ensi-ilta: 22.2.2019

Kesto:  2 h 14 min.

Käsikirjoitus: Anthony McCarten, Peter Morgan

Ohjaaja: Bryan Singer

Pääosissa: Rami Malek, Aidan Gillen, Lucy Boynton, Joseph Mazzello, Mike Myers, Tom Hollander, Ben Hardy

Kapernaum-kaaoksen lapset (K 12)

Draama, Libanon

Ensi-ilta: 1.3.2019

Kesto: 2 h 6 min.

Käsikirjoitus:

Ohjaaja: Nadine Labak

Pääosissa: Pääosissa: Zain Al Rafeea, Yordanos Shiferaw, Treasure Bankole

Kolme naista (K12)

Iran

Ensi-ilta:  5.4.2019

Kesto: 1 h 41 min.

Käsikirjoitus: Jafar Panahi, Nader Saeivar

Ohjaaja: Jafar Panahin

Pääosissa: Behnaz Jafari, Jafar Panahi, Marziyeh Rezaei, Maedeh Erteghaei, Narges Delaram (äiti).  Päähenkilöt esittävät itseään

Nosferatu-yön valtias (K16)

Kauhu, Länsi-Saksa, Ranska

Ensi-ilta: 1978

Kesto: 1 h 47 min

Käsikirjoitus: Bram Stokerin romaanin ja F. W. Murnaun elokuvan pohjalta Werner Herzog

Ohjaaja: Werner Herzog

Pääosissa: Klaus Kinski, Isabelle Adjani, Bruno Ganz, Roland Topor

Tolkien (K12)

Draama, Yhdysvallat

Ensi-ilta: 3.5.2019

Kesto: 1 h 52 min.

Käsikirjoitus: David Gleeson, Stephen Beresford

Ohjaaja: Dome Karukoski

Pääosissa: Nicholas Hoult, Lily Collins, Colm Meaney, Craig Roberts, Derek Jacobi, Patrick Gibson, Anthony Boyle

SATAKUNNAN ELÄVÄN KUVAN KESKUS / MEKA-TV

Lasten ja nuorten elokuvia

Perinteisiä uusimpia vuoden aikana tehtyjä lyhytelokuvia ja animaatioita ympäri Satakuntaa

Kesto: 45 min.

 

Kyläelämää Satakunnassa 2019

Kylien muistitietoa, perinteitä ja tarinoita Nakkilasta, Merikarvialta, Eurajoen Sydänmaalta, Ahlaisista ja vähän muualtakin. Ensi-illassa mm. elokuva Syväraumasta.

Kesto: 60 min.

 

Erityisryhmien elokuva-aarrearkku

Tänä vuonna tutkitaan erityisesti, voisiko yhteisöelokuvien tekeminen tarjota erityisryhmille TAITEESTA OIKEAA TYÖTÄ vai ovatko erityisryhmät työelämässä tuomittuja ikuisesti pussittamaan vain kanankakkaa. Tarjolla taas useita maailman ensi-iltoja – kuinkas muutenkaan – kuin perinteiseen tapaan.

Kesto: 50 min.

RAUMA-SARJA

Rauman elämää itsenäisyyden aikana, osa 4 (K 7)

Kollaasielokuva 2018

Ohjaus ja käsikirjoitus: Jouko Nummela

Elokuva kertoo tapahtumista Raumalla vuodesta 1990 vuoteen 2007.

Kesto 57 min.

Hiljaa kuin murhaajat (K 12)

Trilleri, 2019

Ohjaus: Lauri-Matti Parppei

Käsikirjoitus: Lauri-Matti Parppei

Pääosissa: Maaria Nuoranne, Ella Lymi, Pyry Kähkönen

Kesto: 15 min.

Meri oo muu elämän (S)

Dokumentti 2019

Ohjaus ja käsikirjoitus: Kirre Koivunen

Pääosissa: Heimo Laine

MERI OO MUU ELÄMÄN (Meri on elämäni) -dokumenttielokuva on ajankuva Pyhämaan Äeskarissa asuvan kalastaja Heimo Laineen elämästä. Heimon isä, Santeri Laine, opetti pojilleen jo ennen kouluikää iskukoukulla kalastamisen, mikä oli entisaikoina tavallinen kalastustyyli.

Kesto: 63 min.

Made in the Shade (K 12)

Lyhyt fiktio, film noir 2018

Ohjaus; Alfie B. Russ

Käsikirjoitus: Abigail Maccallum, Safira Lemma Hailemariam

Pääosissa: Lindsey Price, Jack Gates, Tristan Petty

Kuvaus: raumalainen Sanni Kämäräinen

Kesto: 7 min.

The Loop (K 12)

Trilleri, 2019

Ohjaus ja käsikirjoitus Sanni Kämäräinen

Pääroolissa: EM-J Smith

Kesto: 13 min.