Historia: 2007

Vuosi 2007 ohjelma

Vuoden 2007 Sinisen Meren Elokuvajuhlat vietettiin 16.-19.8. Raumalla.

Suomalaisen näytelmäelokuvan 100 vuotissyntymäpäiviä juhlittiin katsomalla vanhoja Suomi-Filmejä. Rauma Jazz Film Orchestra säesti Teuvo Puron klassikon, Vaihdokkaan, vuodelta 1927.

Rauman Elokuvakerho jakoi vuosittaisen tunnustuspalkintonsa Kampelan elokuvakulttuurin hyväksi tehdystä työstä. Vuonna 2007 Kampelan sai saaliikseen Ari Impola erityisryhmien elokuvakulttuurin eteenpäinviemisestä.

Baltic Herring –lyhytelokuvakilpailun yleisen sarjan voitti puolalainen Maciej Adamek elokuvalla On The Road. Golden Baltic Herringin eli kilpailun parhaan elokuvan palkinnon ja opiskelijasarjan voiton veivät Ulu Braun ja Alexej Tchernyj Saksasta elokuvallaan Fish Soup.

Bio Pamaus 11.8.2007 Kuuskajaskarin linnakesaarella:
Käpy selän alla, Mikko Niskanen, Suomi, 1966

ELOKUVAT

Elokuvien kokonaismäärä oli n. 139
Kotimaisia pitkiä elokuvia 24,
joista suomalaisen näytelmäelokuvan juhlavuoden kunniaksi esitettyjä klassikkoja 12.
Kotimaisia dokumentteja 5
Ulkomaisia elokuvia 18
josta Itämeren alueelta 13
ja muita ulkomaisia elokuvia 5.
Baltic Herring –lyhytelokuvakilpailuun osallistuneita elokuvia 68
Lapsille suunnattuja elokuvia 20
Lasten tekemiä 10
Muita elokuvia n. 9

Kotimaiset elokuvat:

Suden vuosi, Olli Saarela, Suomi, 2007
Kalteva torni, Timo Koivusalo, Suomi, 2006
Jadesoturi, A J Annila, Suomi-Kiina, 2006
V2 -Jäätynyt enkeli, Aleksi Mäkelä, Suomi, 2007
Valkoinen kaupunki, Aku Louhimies, Suomi, 2005
Miehen työ, Aleksi Salmenperä, Suomi, 2007
Uusi ihminen, Klaus Härö, Suomi-Ruotsi, 2006
Tässä lepää Aino Koski, Maria Pyykkö, Suomi, 2007
Onni Von Sopanen, Johanna Vuoksenmaa, Suomi, 2006
Suden arvoitus, Raimo O. Niemi, Suomi, 2006
Keisarin salaisuus, Riina Hyytiä, Suomi, 2006
Vaihdokas, Teuvo Puro, Suomi, 1927
Juha, Nyrki Tapiovaara, Suomi, 1937
Juha, Toivo Särkkä, Suomi, 1956
Juha, Aki Kaurismäki, Suomi, 1999
Aatamin puvussa ja vähän Eevankin, Jaakko Korhonen, Suomi, 1931
Loviisa –Niskavuoren nuori emäntä, Valentin Vaala, Suomi, 1946
Ratavartijan kaunis Inkeri, Hannu Leminen, Suomi, 1950
Rakkauden risti, Teuvo Tulio, Suomi, 1946
Kreivi, Peter Von Bagh, Suomi, 1971
Kaikki rakastavat, Valentin Vaala, Suomi, 1935
SF –Paraati, Yrjö Norta, Suomi, 1940

Kotimaiset dokumentit:

Saalis, Taru Mäkelä, Suomi, 2007
Talvinen matka, Visa Koiso-Kanttila, Sumoi, 2006
Yhden tähden hotelli, Ari Matikainen, Suomi, 2007
Saamelainen, Anastasia Lapsui ja Markku Lehmuskallio, Suomi, 2006
Brasileirinho, Mika Kaurismäki, Sveitsi-Suomi-Brasilia, 2006

Itämeren elokuvat:

You Am I, Kristijonas Vildþiûnas, Liettua, 2006
Existence, Giedrė Beinoriūtė, Liettua, 2004
Light Witchcraft, Inesa Kurklietytë, Liettua, 2004
White On Blue, Ramūnas Greièius, Liettua, 2004
The Hostage, Laila Pakalnina, Latvia, 2006
The Dark Deer, Viesturss Kairiss, Latvia, 2006
Waterbomb For The Fat Tomcat, Varis Brasla, Latvia, 2004
186 Kilometres, Andres Maimik & Rain Tolk, Viro, 2006
Shop Of Dreams, Peeter Urbla, Viro, 2005

Muut ulkomaiset elokuvat:

Kuin raivo härkä, Martin Scorsese, Yhdysvallat, 1980
Inland Empire, David Lynch, Ranska-Puola-Yhdysvallat, 2006
Totoro –Naapurini, Hayao Miyazaki/Pekka Lehtosaari, Japani,1988 / suom. vers. 2006
Pan’s Labyrinth, Guillermo Del Toro, Yhdysvallat-Espanja-Meksiko, 2006
L’Atalante, Jean Vigo, Ranska, 1934

Suomen Elokuvakontaktin lastenelokuvanäytös

Pullapoika, Heikki Prepula, Suomi, 1989
Taikahattu, Heikki Prepula, Suomi, 1987
Jäniksen ja siilin kilpajuoksu, Heikki Prepula, Suomi, 2004
Kuinka karhu menetti häntänsä, Tero Jartti, Suomi, 2005
Polle, Sara Wahl, Suomi, 2006

Erityisryhmien Elokuva-aarrearkku:

Torstaina 16.8. festivaaliteltassa klo 12 ensi-illassa Tynkäkujan Elokuvapajan Virtasen pirtin kodinhoito-opas, Ojantien Elokuvapajan Airrolls, sekä esityksessä muita MEKA TV:n Elokuva-aarrearkun palkittujakin helmiä menneiltä vuosilta.

Elokuvakipinän koululaisnäytökset festivaaliteltalla:

Kaanaan Mediapysäkki: Pullopostia
Eurajoen keskustan koulu: Kadonneiden talvitoimittajien jäljillä
Kaasmarkun Mediapysäkki: Ensimmäinen koulupäiväni
Koivulan Videopiiri: Merkillinen elefanttimarssi
Hiukon koulu: Tiesittekö muuten Hiukon koulusta
Hiukon koulu, Panelia: Raakaa paikallispeliä Paneliassa
Toejoen koulu 4B: Aika taika luokka
Pomarkun koulu: Kerran Isojärvellä
Porin lasten ja nuorten kuvataidekoulu: Taidekoulun arvoitus
Kellahden medialeiri: Tasan kuusi sadan sekunnin elokuvaa Kellahdelta

 

OHEISOHJELMATARJONTA

…oli runsasta ja monipuolista

Joonas Brandt: Sakara Tour 2006 –valokuvanäyttely Verstaassa
Mike Kaviar Säätiön näyttely Anabacoa
Palestiina –Paradise Now  Kuvia Paradise Now –elokuvasta.
Pasi Paavilaisen kuvat 2006 festivaalista
Elina Juopperin näyttely
Supersankarin elämää –Johnny Amoren valokuvanäyttely Einolassa
Anamnesis –Sinikka Palosen maalauksia, Janne Rehmosen elokuva ja One Tasten musiikki

SEKK:in, BSFF:n, Ravakka Ry:n ja Karhuseutu Ry:n yhdessä järjestämä kyläelokuvaseminaari kulttuuritalo Posellissa. Ensi-illassa elokuva Tarinoita karhuseudun suistomailta.

ESIINTYJÄT

Kauko Röyhkä
Sister Flo
Euforia
Woodoo Swingers
Janne Flinkkilä
Jukka-Pekka Palviainen
Tapio Koivukari
H.E.H.
The Physicists
Ari Impola Combo
Kaihoa
Grippin’ Breeze
Harry Wessmanin yhtye
One Taste
Woman’s Ruin
Pläkkploosarit
Duo Dr. Hamid & Joepoika
Jaanua & HMB
HMB

VIERAAT

Peter Von Bagh
Matti Kuortti
Antti-Jussi Annila
Anastasia Lapsui
Markku Lehmuskallio
Taru Mäkelä
Aleksi Salmenperä
Aku Louhimies
Joona Tena
Janne Rehmonen
Tommi Eronen
Tommi Korpela
Juha Veijonen
Maria Pyykkö
Unto Helo
Hippo Taatila
Kauko Röyhkä
Joonas Brandt