Historia: 2006

Vuosi 2006 ohjelma

Vuoden 2006 Blue Sea Film Festivalin päätapahtumat sijoittuivat ajalle 13.-20. elokuuta. Tarjonnaltaan laajimmat päivät sijoittuivat jälleen neljään viimeiseen päivään, torstaista sunnuntaihin.

FESTIVAALEILLA 2006:
Elokuvien kokonaismäärä oli 132 kpl

Kotimaisia pitkiä elokuvia 20
Ulkomaisia pitkiä elokuvia 16
Dokumenttielokuvia 7
Baltic Herring –lyhytelokuvakilpailussa elokuvien määrä oli 55
Lapsille suunnattuja elokuvia 5
Lasten ja nuorten tekemiä elokuvia 11
Erityisryhmien tekemiä 6

Satakuntalaista tuotantoa esitettiin tänäkin vuonna kiitettävästi:

Kolme elokuvaesitystä Jouko Nummelan tuotannosta
Kuusi Elokuvakipinä –projektin leffaa,
Viisi Karhunseudun Suistomaat –projektin näytöstä
Baltic Herring –kisassa muutamia satakuntalaisia tuotoksia

Festivaalivieraat:

Paikan päälle oli kutsuttu 21 elokuvamaailman persoonaa, Islantilaisesta Ágúst Gudmundssonista Peter von Baghiin, ohjaaja Saara Cantellista Maria Järvenhelmeen.

Elokuvanäytösten lisäksi tarjolla oli myös runsaasti oheisohjelmaa koko festivaalin ajan:

Yli viidentoista muusikon/bändin keikka, mm. PMMP, Vuk ja Jarkko Martikainen.
Puhujia ja tarinoitsijoita elokuvamaailman huipulta, mm. Risto Tuominen ja Timo Vuorensola.

Luennoivia kirjailijavieraita, mm. Otto Grundström, Ville Hytönen

Yleisöluento: Elokuvatieteen tohtori Satu Kyösola alusti keskustelun Akista ja kaurismäkeläisyydestä otsikolla “Valoa kaupungin laidalla”.
Elokuvajuhlat esittää kokonaisuudessaan Aki Kaurismäen ns. “luuseritrilogian” : Kauas pilvet karkaavat, Mies vailla menneisyyttä ja Laitakaupungin valot.

Runoklubi Pimppu Mr. Jonesissa.

Elokuvatanssiaiset Kulttuuritalo Posellissa.

Kotimaiset elokuvat:

Duudsonit-elokuva: Ohjaus Jarno Laasala, Suomi 2006
FC Venus: Ohjaus Joona Tena, Suomi 2005
Game Over: Ohjaus Pekka Lehto, Suomi 2005
Kaksipäisen kotkan varjossa: Ohjaus Timo Koivusalo, Suomi2005
Kauas pilvet karkaavat: Ohjaus, käsikirjoitus, leikkaus, tuotanto Aki Kaurismäki, Suomi 1996
Korkein voitto: Ohjaus ja käsikirjoitus Carl von Haartman, Eino Kari, Suomi 1929
Koti-ikävä: Ohjaus Petri Kotwica, Suomi 2005
Kreivi: Ohjaus ja käsikirjoitus Peter von Bagh, Suomi 1971
Kummelin jackpot: Ohjaus Pekka Karjalainen, Suomi 2006
Laitakaupungin valot: Ohjaus, käsikirjoitus, leikkaus, tuotanto Aki Kaurismäki, Suomi 2006
Lupaus: Ohjaus Ilkka Vanne, Suomi
Matti: Ohjaus Aleksi Mäkelä, Suomi 2006
Mies vailla menneisyyttä: Ohjaus, käsikirjoitus, tuotanto Aki Kaurismäki, Suomi 2002
Saippuaprinssi: Ohjaus Janne Kuusi, Suomi 2006
Star Wreck – In The Pirkinning: Ohjaus Timo Vuorensola, Suomi 2005
Tyttö sinä olet tähti: Ohjaus Dome Karukoski, Suomi 2005
Unna ja Nuuk: Ohjaus Saara Cantell, Suomi 2005
Valo: Ohjaus Kaija Juurikkala, Suomi 2005
Äideistä parhain: Ohjaus Klaus Härö, Suomi 2005

Itämeren ja Pohjoismaiden elokuvat:

Elämä on I-HA-HAA: Ohjaus Kjell Sundvall, Ruotsi/Suomi 2006
FcVenus – Made in Germany: Ohjaus Ute Wieland, Saksa 2006
Lokkien nauru: Ohjaus ja käsikirjoitus Ágúst Gudmundsson, Islanti 2001
Manderlay: Ohjaus Lars von Trier, Tanska/Ruotsi/Hollanti/Ranska/Saksa/USA 2005
Seksi, toivo, ja rakkaus: Ohjaus ja käsikirjoitus Lisa Ohlin, Ruotsi 2005
Takaisin maalle: Ohjaus ja käsikirjoitus Maria Blom, Ruotsi 2004
Unelma bändistä: Ohjaus Ulf Malmros, Ruotsi 2005
Yhdeksäs komppania: Ohjaus Fyodor Bondarchuk, Venäjä/Suomi/Ukraina 2005
Yövahti: Ohjaus Timur Bekmambetov, Venäjä 2004
Zozo: Ohjaus ja käsikirjoitus Josef Fares, Ruotsi/Tanska/UK 2005

Muut ulkomaiset elokuvat:

Carrie: Ohjaus Brian De Palma, USA 1976
Liikkuva Linna: Ohjaus Hayao Miyazaki, Japani 2005
Marjan rakkaus: Ohjaus ja käsikirjoitus Anna Riitta Ciccone, Italia 2004
Pingviinien matka: Ohjaus Luc Jacquet, Ranska 2005
Piukat paikat: Ohjaus Billy Wilder, USA 1959
Walk the line: Ohjaus James Mangold, USA 2005

Dokumenttielokuvat:

Helppoa katseltavaa: YUP, Suomi 2004
Kone 17: Ohjaus Issu Huovinen, Leo Märkälä, Heta Partanen, Ilona Reiniharju, Eija Romppainen, Mika Suikkanen, Pentti Taipale, Suomi 2005
No direction home: Bob Dylan: Ohjaus Martin Scorsese, USA 2005
Pavlovin koirat: Käsikirjoitus: Arto Halonen, Suomi 2005
Pitkin tietä pieni lapsi: Ohjaus ja käsikirjoitus Susanna Helke, Virpi Suutari, Suomi 2005
Risto ja Minna: Ohjaus Mikko Keinonen, Suomi 2006
Väinö Auer 1895-1981: Ohjaus ja käsikirjoitus Mikko Piela

Lasten elokuvat:

Ernesti – animaatiot: Ohjaus ja käsikirjoitus Alice de Champfleury, Tanska 2002
Keltaisen kirahvin eläintarinoita: Ohjaus: Jaana Wahlforss, Antonia Ringbom, Suomi 2003
Kössi kenguru ja muut ystävämme – animaatiota lapsille:
Jänis ja vuohi: Ohjaus ja käsikirjoitus Heikki Partanen ja Riitta Rautoma, 1975
Lentävä Possu: Ohjaus ja käsikirjoitus Heikki Prepula, 1994
Uninen kurpitsa: Ohjaus ja käsikirjoitus Heikki Prepula, 2002

Lasten ja nuorten tekemät lyhytelokuvat:

Elokuvakipinä
Huono päivä – Eurajoen keskustan koulu, 2005
Kadoksissa – Eurajoen keskustan koulu, 2005
Skolan – Ett paradis eller ett helvete – Björneborgs svenska samskola, 2005
Trolleribacken – Björneborgs svenska samskola, 2005
Topi logomaassa – Honkilahden 4H mediapysäkki, 2005
Vaarallinen sirppimurhaaja – Eurajoen keskustan koulu, 2005

Karhuseudun suistomaat

Joen salaisuus – Kellahden medialeiri, 2006
Kesävarkaita Peränkylän Pyllistyksen urheiluleirillä – Luvian Mediapysäkki, 2006
Minne meri katosi – Suosmeren mediapysäkki, 2006
Terveisiä Berliinin serkuille – Hiirijärven mediapysäkki, 2006
Vaaralliset tikkaat – Suosmeren Mediapysäkki, 2006

Erityisryhmien valioita

Asuntola Hepsankeikka – Tynkäkujan asuntolan ja Porin työväenopiston MEKA TV, 2005
Eikä yksikään pelastunut – Merikarvian työkeskuksen ja Merikarvian kansalaisopiston MEKA TV,
2005, sekä Hyvän käytöksen opas 2006

Merirosvoja Mäntyluodossa – Ojantien toimintakeskuksen ja Porin työväenopiston MEKA TV 2005
TAIDOKAS DOKUMENTTI – TaitoTallin dokumenttiryhmä, 2006
Väärä suunta Rikantilan tönötila – Rikantilan koulu ja Eurajoen MEKA TV, 2005

Jouko Nummelan elokuvat

”Kangastuksen ihmeellinen maailma” 14 min
”Meren Horisontti” 23 min
”Valorenkaat” 19 min

Vieraat:

Saara Cantell
Arto Halonen
Tahvo Hirvonen
Maria Järvenhelmi
Mikko Keinonen
Ilkka Koivula
Matti Kuortti
Hannele Laaksonen
Kai Lehtinen
Hanna Lekander
Petri Kotwica
Janne Kuusi
Anne Lakanen
Julius Lavonen
Mikko Piela
Samuli Torssonen
Ilkka Vanne
Karoliina Vanne
Juha Veijonen
Peter von Bagh
Timo Vuorensola

Verbaalisia vieraita

Jouko Aaltonen
Otto Grundström
Ágúst Gudmundsson
Ville Hytönen
Vesa Manninen
Risto Tuominen

Esiintyjät:

Duo Dr.Hamid & Joepoika
elisa.com@jag.väntar
Euforia
HMB
Härkä-Äiti
It came from Rauma
Lurido
Jarkko Martikainen
Mimmiliika
PMMP
Raadelma
Rauma Jazz Film Orchestra
Taipuva Luotisuora
Sinisen Meren Tanssiorkesteri Tyhjiö
Woodoo Swingers
Vuk
Yllätyksellissi Ilmassi Naissi