Historia: 2005

Vuosi 2005 ohjelma

Vuoden 2005 festivaalin päätapahtumat keskittyivät viikkoon 33, varsinkin torstaista (18.8.) sunnuntaihin, jolloin elokuvanäytöksiä useassa tilassa aamusta yömyöhään.

FESTIVAALEILLA 2005:

Elokuvien kokonaismäärä oli 173 kpl
Erilaisia elokuvanäytäntöjä yhteensä 94
Baltic Herring –lyhytelokuvakilpailussa näytäntöjä oli 9 ja elokuvien määrä 54
Ilmaisnäytöksiä oli 46
Lapsille suunnattuja 15
Lasten tekemiä elokuvia oli 18 ja 6 Rauman Lyseon yläasteen oppilaiden elokuvaa
Koululaisnäytäntöjä 5 kpl
Päiväkotinäytöksiä 2
Erikoisnäytös vammaisille lapsille

Satakuntalaista tuotantoa esitettiin elokuvajuhlilla laajasti:
Kolme 2005 palkittua satakuntalaista minuuttielokuvaa
Kahdeksan Toinen Suomi –projektin elokuvaa,
Kahdeksan Elokuvakipinä –projektin leffaa,
KymmenenOmas maailmas –projektin elokuvaa,
Kuusileffaa Jouko Nummelan tuotantoa ja lisäksi Baltic Herring-kisassa oli muutama satakuntalainen leffa.

Kutsuttuja elokuvantekijöitä oli 21 Laura Malmivaarasta Liisa Helmiseen, lisättynä monet satakuntalaiset BSFF –verkoston elokuva-alan ihmiset.

Oheisohjelmaa oli koko festivaalin ajan:
yhteensä 25 esitystä ja esiintyjiä reilut sata
Kirjailija/runoilija-esiintyjiä 8, Tomi Kontiosta Nina Honkaseen.

Lisäksi BSFF tuotti Raumalle 6 näyttelyä, joista maineikkain leikkaaja, animaattori Anne Lakasen Eläviä kuvia -näyttely.

Elokuvajuhlien järjestäjien ydinjoukko (Rauman Elokuvakerho ja – Elokuvaajat ry) koostui 10 vastuunkantajasta lisättynä suurella talkoolaisten joukolla ja muutamalla palkatulla (mm. teltan äänentoisto ja elokuvaprojektorin pyörittäjä ).
Talkoolaisia oli juhlia tekemässä noin 40 ihmistä monen päivän ajan. Talkoolaisille palkkioksi annettiin ruoka- ja juomalippuja sekä elokuvalippuja. Elokuvajuhlat painatti 3000 kpl 80-sivuisia käsiohjelmia, laaja elokuvatietopaketti lisättynä asiantuntija-artikkelein. Ohjelmia jaettiin ILMAISEKSI. Lisäksi painettiin 300 kpl värillistä ohjelmakarttaa. Käsiohjelma levisi myös mm. Itämeren alueen mediaoppilaitoksiin. Yleisömäärä nousi kuuteen tuhanteen.

Yhteistyökumppaneita oli kymmeniä, mm. Rauman kaupunki, Länsi-Suomen kesäyliopisto, SEKK, LEK, Goethe-institut, Rauman taidemuseo, Walhalla-yhtiö, Iso-Hannu, Osuuskauppa Keula, Holming Oy, Raumars-ohjelma, Best Western-hotellit, Laitilan Siideri, Ganal-TV, lukuisat valtakunnalliset elokuvien levittäjä- ja tuotantofirmat, monet raumalaiset yhteisöt ja yksittäiset toimijat ym. ym. Järjestäjien, yleisön, yhteistyökumppanien, rahoittajien, elokuvavieraiden, -levittäjien, -tuotantoyhtiöiden ym. palautteista voi lukea pelkkää hyvää ja kiitosta hienosti ja asiantuntevasti hoidetusta festivaaleista – ei moitteen sanaa!

Kotimaiset elokuvat
Amerikan taikuri: Ohjaus: Sami Kuokkanen
Arvon veli: ohjaus Mika Lehtinen, Suomi 2004
Eläville ja kuolleille: ohjaus ja käsikirjoitus Kari Paljakka, Suomi 2005
Elinkautiset: käsikirjoitus ja ohjaus Jari Kokko
Fata Morgana: ohjaus ja käsikirjoitus Markku Lehmuskallio, Anastasia Lapsui, Suomi 2004
Honey baby: ohjaus ja käsikirjoitus Mika Kaurismäki Suomi, Saksa, Latvia, Venäjä 2004
Itämeren helmet: ohjaus ja käsikirjoitus, kuvaus Petteri Saario, Suomi, 2004
Juoksuhaudan tie: ohjaus ja käsikirjoitus Veikko Aaltonen, Suomi 2004
Keisarikunta: ohjaus Pekka Mandart, Suomi 2004
Kukkia ja sidontaa: ohjaus Janne Kuusi, Suomi 2004
Kuuban valloittajat: ohjaus ja käsikirjoitus Arto Halonen, Suomi 2005
Lapsia ja aikuisia: ohjaus Aleksi Salmenperä, Suomi 2004
Melancholian kolme huonetta: ohjaus Aleksi Salmenperä, Suomi 2004
Naiset valittavat: ohjaus Maiju Silvasti, 2004
Olipa kerran utopia: ohjaus, käsikirjoitus, Lasse Naukkarinen, Suomi 2004
Onnen varjot: Ohjaus Claes Olsson, Käsikirjoitus Anna-Leena Härkönen
Paha maa: ohjaus Aku Louhimies, Käsikirjoittajat Paavo Westerberg, Jari Rantala, Aku Louhimies
Paimenet: Ohjaus Veikko Aaltonen, Käsikirjoitus Veikko Aaltonen ja HT Partanen, Suomi 2005
Pelikaanimies: Ohjaus Liisa Helminen Suomi, Käsikirjoitus William Aldridge ja Liisa Helminen, Ruotsi 2004
Populäärimusiikkia Vittulanjänkältä: ohjaus Reza Bagher Ruotsi, Suomi 2004
Saimaa-ilmiö: ohjaus ja suunnittelu Aki Kaurismäki, Mika Kaurismäki Suomi 1981
Sen edestään löytää: Ohjaus John Webster,Suomi 2004
This is my life -Turhapuro: Ohjaus ja käsikirjoitus Ere Kokkonen, Suomi 2004
Vares: Ohjaus Aleksi Mäkelä, Suomi 2004
Ystäväni Henry: Ohjaus ja käsikirjoitus Auli Mantila, Suomi 2004

Ulkomaiset elokuvat
8 ja 1/2: ohjaus Federico Fellini,Italia, Ranska 1963
Berlin: Sinfonie der Grossstadt 1927: ohjaus Walter Ruttmann, Saksa 1927
Emma ja Daniel – kohtaaminen: ohjausIngela Magner,Ruotsi 2003
Hawaii – Oslo, ohjaus Erik Poppe: Norja 2004
Hotelli Ruanda, ohjaus Terry George: USA 2004
Isän paluu, ohjaus Andrei Zvjagintsev: Venäjä 2003
Kahvia ja tupakkaa, ohjaus Jim Jarmusch: USA 2003
Keittiötarinoita, ohjaus Bent Hamer: Norja 2003
Kissojen valtakunta, ohjaus Hiroyuki Morita: Japani 2002
Kroko: ohjaus Sylke Enders
Kylmää valoa: ohjaus Hilmar Oddson, Islanti 2003
Meren sininen: ohjaus Andy Byatt, Alastair Fothergill, Martha Holmes, Iso-Britannia 2003
Moottoripyöräpäiväkirjat: ohjaus Walter Salles, Argentiina, 2004
Niin kuin taivaassa: ohjaus Kay Pollak, Ruotsi 2004
Perikato: ohjaus Oliver Hirscbiegel, Saksa, Italia, Itävalta 2004
Ranskalainen illallinen: ohjaus Gabriel Axel, Tanska, 1987
Reikä sydämessäni: käsikirjoitus ja ohjaus Lukas Moodysson, Ruotsi, 2004
Seitsemän samuraita: ohjaus ja leikkaus Akira Kurosawa, Japani, 1954
Sikojen vallankumous: ohjaus Jaak Kilmi ja Rene Keinumägi, Eesti, Suomi 2004
Sinfonie einer Grossstadt 2002: ohjaus Thomas Schadt
Vaihtolippu: ohjaus ja käsikirjoitus Ella Lemhagen, Ruotsi 2003
Yks kaks kolme: ohjaus Billy Wilder,USA 1961

Elokuvakipinä
Mystinen suklaa, 2005
Lauttakylän koulu, Huittinen

Rakkaat viholliseni, 2005
Niinisalon koulu, Kankaanpää

Aarrearkku, 2005
Mäntyluodon koulu, Pori

Ihkatavallinen tylsä koulupäivä, 2005
Pomarkun kirkonkylän koulu

Eurajoen animaatiomaailma, 2005
Eurajoen keskustan koulu

Trauma, 2005
Jalonojan koulu

Frederik tahtoo soppaa, 2005
Porin lasten ja nuorten kuvataidekoulu

Melkein pääkaupunki, 2005
Reposaaren koulu, Pori

Jouko Nummelan meriaiheiset elokuvat
“Kaksipäisen kotkan jäljillä”
Jouko Nummelan elokuvat:
Maailmansota Raumalla
Upotussotaa Raumanmerellä
Irja Kaarojärvi muistelee

“Hollmingin tarina”
Jouko Nummelan elokuvat:
Laivanrakennusta Korkeakarissa
Hollming Oy 50 vuotta Raumalla
Hollming Oy:n elokuva
Metsästä merelle

“Hylkeet vievät kalat merestä?”

ANIMAATIOPAKETIT

Paketti Ykkönen
Heikki Prepula:
Tohelo ukkeli (1996).
Ukko taitaa olla oikea poropeukalo.

Heikki Prepula:
Yhä ylöspäin (2000).
Kössi Kenguru kurkottaa korkealle.

Katariina Lillquist:
Hiilisangolla ratsastaja (1991).
Viulistin hiiri sairastuu.

Mariko Härkönen ja Ismo Virtanen:
Turilas ja Jäärä/ Löytölapsi
Munasta kuoriutuu toukka.

Maija Kainulainen:
Riesa (1994).
Savianimaatio ystävyydestä ja yhteisön paineesta.

Paketti Kakkonen
Latvialaisen animaatioiden tekijän Nils Skapansin tuotantoa
Aamu (1996)
Hurjat juhlat (1999)
Kauhujen kotikolo (1999)
Metsärosvo (1999)

Heikki Partasen ja Riitta Rautoman eläinkansansadut
Kettu ja karhu (1973)
Koiran ja suden ystävyys (1974)
Jänis ja vuohi (1975)

Lasten elokuvanäytös

Ismo Virtanen:
Jääkarhu soitti kerran Afrikkaan (1997)
Postissa tapahtuu aika sekaannus!

Heikki Prepula:
Kupperis kapperis (1994)
Prepulan Punahilkka-muunnelma

Liisa Helminen & Marjut Rimminen:
Urpo ja Turpo kuntoilevat
Erilaiset urheilukilpailut!

Camilla Mickwitz:
Mimosan syntymäyö (1987)
Pääsiäisyö ja Mimosan syntärit

Toinen Suomi dokumentit
Ässähai, Ohjaus Eija Hammarberg
Eetun eka auto, käsikirjoitus ja ohjaus Taina Teerialho
Eläinelämää: ohjaus Taina Kynäsniemi
Halon voimaa: ohjaus ja käsikirjoitus Noora Männistö, Mika Haavisto
Isolinnankatu -näin Suomi elää: 0hjaus John Webster & työryhmä
Kotimme Kodisjoki: ohjaus ja käsikirjoitus Ari Impola
Omas maailmas: käsikirjoittaja ja ohjaaja Päivi Setälä
Resiinaralli: suunnittelu ja ohjaus Ari Impola
Viimeinen laukaus: ohjaus Timo Savunen & Pekka Kallionpää

Videotaidekooste
Osa 1:
Sound it out
Hanna Haaslahti: Solarius, 2002
Pekka Sassi: Wave, 2002
Pink Twins: Paini, 2002
Liisa Lounila: Play, 2003
Alli Savolainen: Mona Lisan hymy/The smile of Mona Lisa, 2001
Pirjetta Brander: Nature Morte, 2003
Elena Näsänen: Drive, 2003
Seppo Renvall: Woody, 2003

Osa 2:
Look at yourself
Elina Brotherus: Miroir, 2001
Aurora Reinhard: Poikatyttö/Boygirl, 2002
Maria Duncker: Go-go, 2002
Juha Mäki-Jussila: Suburban studies: vocabulary, 2002
Gun Holmström: Tanja smokes red north state, 2000
Oliver Whitehead: Track, 2002
Simo Rouhiainen: Blink! 2002
Mika Taanila: Fysikaalinen rengas/A physical ring , 2002

Vieraat
Aku Louhimies
Anastasia Lapsui
Anne Lakanen
Eero Aho
Hannu-Pekka Björkman
Janne Kuusi
Jarmo Mäkinen
Kai Lehtinen
Kari Hietalahti
Kari Ketonen
Kari Paljakka
Laura Malmivaara
Liisa Helminen
Markku Lehmuskallio
Mika Lehtinen
Mikko Kouki
Mikko Nousiainen
Minna Haapkylä
Niko Saarela
Petteri Saario
Tahvo Hirvonen

Verbaalisia vieraita
Jaakko Heinimäki
Jari Laasanen
Jukka-Pekka Palviainen
Nina Honkanen
Otto Grundström
Santtu Puukka
Tapio Koivukari
Tomi Kontio

Esiintyjät
ABCD-band
Daddy Hoower
elisa.com@jag väntar
Hendrix 2000
Hillobändi
HMB
Impromtum
Itkevä tyttö
Mimmiliika
One Taste
Pläkkploosarit
Rauma Jazz Film Orchestra
Sinisen Meren Tanssiorkesteri
Sonic Supersounds
Sweaty Squeeze
Taipuva luotisuora
The Slippers
Thee Ultra Bimboos