Historia: 2001

16.08. – 19.08.2001

Kotimaiset elokuvat:
Bad Luck Love (Olli Saarela, 2000)
Cyclomania (Simo Halinen, 2001)
Hyppääjä (P.V.Lehtinen, 2000)
Ken Tulta Pyytää (Sakari Kirjavainen, 2001)
Klassikko (Kari Väänänen, 2001)
Tango Kabaree (Pekka Lehto, 2001)
Kyytiä Moosekselle (ent. 10 Käskyä) (Kaija Juurikkala, 2001) ENSI-ILTA
Maa (Veikko Aaltonen, dokumentti, 2001, elokuvaversio)
Ponterosa (Pasi ja Mika Kemmo, 2001)
Likaiset Kädet (Aki Kaurismäki, 1989, YLE TV1/Teatteritoimitus)
Valehtelija (Mika Kaurismäki, 1981)
Pizza Passionata (Kari Juusonen, 2001) [Cannesin 2001 lyhytelokuvakilpailun pronssia]
Salattu Intohimo (Joe Davidow, 2000)
Avaruuspossut (Christian Lindblad, 2000)
Ksenia Pietarilainen (Katariina Lillqvist, 1999)

Helsingin Olympilaisista 1952 kertovat elokuvat: Maailmat Kohtaavat (Hannu Leminen, 1952)
Kultaa ja Kunniaa (Hannu Leminen, 1952)

Ulkomaiset elokuvat:
Jalla, Jalla (Josef Fares, Ruotsi, 2000)
Kimpassa – Tillsammans (Lukas Moodysson, Ruotsi)
Laulu Martinille – En Sång för Martin (Bille August, Ruotsi, 2001)
Toisen Kerroksen Lauluja – Sånger Från Andra Våningen (Roy Andersson, Ruotsi, 2001)
Tsatsiki, Mutsi ja Poliisi (Ella Lemhagen, Ruotsi, 1999)
Viiru ja Pesonen – Pettson och Findus: Kattonauten (Torbjörn Hansson, Albert Hanan Kaminski, Ruotsi, 2000)
Bornholms Stemme – Gone with the Fish (Lotte Svendsen, Tanska, 1999) SUOMEN ENSI-ILTA
101 Reykjavik (Baltasar Kormákur, Islanti, 2001)
Når Nettene Blir Lange – Cabin Fever (Mona Hoelin, Norja, 2000)
SUOMEN ENSI-ILTA, Ensimmäinen Norjalainen DOGMA-elokuva
His Majesty’s Warship (Indrek Kangur, Viro, 2001, dokumentti) SUOMEN ENSI-ILTA
Kolmas Mies (Carol Reed, Englanti, 1949)
Restauroitu version, CANNES GRAND PRIX 1949
Peeping Tom (Michael Powell, Englanti, 1960) Restauroitu versio
Saint Pierren Murhenäytelmä (Patrice Leconte, Ranska, 2000)
Sodoman 120 Päivää (Pier Paolo Pasolini, Italia, 1975)
Tuvalu (Veit Helmer, Saksa, 1999)
Tänään se alkaa (Bertrand Tavernier, 1999)
Stop Making Sense (Jonathan Demme, USA, 1986)
Billy Elliot (Stephen Daldry, Englanti, 2001)
SEX: The Annabel Chong Story (Gough Lewis, USA, 1999)

Lisäksi:
Jouko Turkan ohjaama Seitsemän Veljestä (YLE, 1989) 12-osaa
Rauman Puhallinorkesterin Elokuva ja musiikki -konsertissa avajaisissa elokuvat:
Chaplinin Ilokaasua ja Rock`y VI (Aki Kaurismäki), kapellimestarina Petri Juutilainen, juontajana Peter von Bagh, solistina Tuulikki Laes.

Kaitafilmi Helsingin olympialaisista
Rauman Elokuvaajien ennen esittämätön elokuva Katumaratonista Raumalla 1981

Luento:
Artesaani Erja Valonen kertoo viikinkiaikaisen Euran emännän asusta.
Luennon yhteydessä Jouko Nummelan elokuvat Rautakauden kylä saa vieraita ja Turkin sota Raumalla
Liisa Helminen: Urpo ja Turpo (1996)
Tomi Riionheimo & Hannu Lajunen: Rieku & Raiku: Täydelliset Seikkailut (1998)
Kuuskajaskarin saaressa, Bio Pamauksessa, entisen varuskunnan elokuvateatterissa:
Saint Pierren Murhenäytelmä (Patrice Leconte, Ranska, 2000)
Rauma Jazz Film Orchestra säestämä mykän “kauhu”elokuvan: Noidan Kirot (Teuvo Puro, 1927)

Baltic Herring -katselmus taidemuseon verstaassa festivaalien ajan

Hollantilaisen Kostana Banovicin elokuvat:
Na Tragu (2001)
The Dream Hunters (2000)

Musiikkivideoita:
Oulun Musiikkivideofestivaalien valioita, palkitut: 1998, 1999, 2000

Maikki Kantolan animaatiotyöpajat päiväkotilapsille, irlantilaislasten tekemiä animaatioita.
Northern Spirit -katselmus: Pohjoismaiden nuorten videoita The Winners of Visions of Light 2000

Festivaalivieraat:
Peter von Bagh
Kari Väänänen
Martti Suosalo
Kai Lehtinen
Jari Pehkonen
Pertti Koivula
Elena Leeve
Lauri Nurkse
Sakari Kirjavainen
Simo Halinen
Jarmo Mäkinen
Kaija Juurikkala
PV. Lehtinen
Joe Davidow
Tahvo Hirvonen
Anne Lakanen
A.W.Yrjänä
Kikke Heikkinen
Jaakko Heinimäki
Petri Juutilainen
Kostana Banovic (Hollanti)
Liina Kulles (Eesti)

Näyttely:
Voltti – kuvataide ja urheilu kohtaa Rauman Taidemuseossa.
Blue Sea Film Festivalilla oma VOLTTI-leffasarja

Musiikkia, runoja, tanssia, performansseja:
Rauman Puhallinorkesterin elokuvamusiikki -konsertti
Häplänperän Valittajat – häikäisevää kuviolausuntaa
Manboy -rocktrio
Big Yellow – bluesin juurilla
Neljä Nolattua Neroa (A.W. Yrjänä, Jaakko Heinimäki, Timo Ernamo, Tapio Koivukari) lausuu, runoilee ja kenties musisoi
elisa.kom@jag.väntar runoja ja rokkia
Pläkkploosarit -puhallinorkesteri
Area of Jazz -yhtye
Red Shape Unit -band
Alonzo Heino
Hamid Moeini -band
J. Palmukari Bluestools
J.Mercy Ensemble
Sinisen Meren Tanssiyhtye
Turun Capoeira -taistelutanssiryhmä
The Peelers – Irlantilaista musiikkia