Historia: 1995

17.08. – 20.08.1995

Ote juhliemme suojelijan kulttuuriministeri Claes Anderssonin terveisistä Itämeri ja elokuva:
“Raumalla on meri avannut luontevan horisontin kaupan ja kulttuurin kautta Itämeren alueen ihmisten todellisuuteen. Tämä elokuvafestivaali jatkaa tätä perinnettä ja on lähtökohdiltaan kiinni kaupungin omassa henkisessä maisemassa.”

Vieraana oli jälleen Peter von Bagh joka piti kiitetyn elokuvahistorian luentosarjan kouluissa.

Toisien elokuvajuhlien avajaisissa Nätsin teltassa Söömannin pihalla oli tarjolla sirkusta, musiikkia, ruokaa ja juomaa.

Kampelan sai 30 vuotiaan Rauman Elokuvaajat ry:n pitkäaikainen puheenjohtaja ja elokuvantekijä Jouko Nummela.

Suomen merimuseon tutkija Maija Fast luennoi mereen hautaamisesta
Risto Jarvan valokuvanäyttely: Matkamiehen päiväkirja
Baltic Herrin videokilpailuun osallistui 20 työtä joista parhaat palkittiin Seija Palosen rakusilakoilla ja rahapalkinnoilla.
Siniset iltamat ja Navigointi iltamat vietettin Ponytailissa.

Kanaalivalas Moby Frankin pyrstö alkoi muotoutua

Kotimaiset vieraat: Peter Von Bagh – Elokuvaluotsi, päävieras

Ulkomaiset vieraat:
Hans Vaisma, Eesti – Elokuvaaja

Luennoitsijat:
Maija Fast, Suomen merimuseon tutkija – Mereen hautaaminen

Ulkomaiset elokuvat:
Maunu Kurkvaara: Meren juhlat
Jean-Claude Lord: Delfiinityttö
Aki Kaurismäki: Calamari Union
Luc Besson: Atlantis
Buster Keaton: Ruorimies, säestys Rauma Jazz Film Orchestra
Risto Jarva: Loma
Michael Wadleigh: Woodstock
Heikki Timonen: Bothnia Seascape

Merellisiä Dokumentteja: Marjatta Simula: Skylla – Meren Jumalan Rakastajatar
Marjatta Simula: Rama, Moska ja Riverauta
Tarja Lapila, Timo Lapila: Edun Vene
John Ford: The Battle of Midway
Jouko Nummela: Kangastusten Ihmeellinen Maailma
Jouko Nummela: Saaren Kaksi Vuosituhatta
Uljaksen Upotus

Muita Elokuvia:
Luc Besson: Atlantis
Buster Keaton, Donald Crisp: The Navigator
Risto Jarva: Loma
Michael Wadleigh: Woodstock – 3 Days of Peace and Music:Director’s Cut
Iikka Vehkalahti: Äänetön Yhtiökumppani

Lasten Elokuvat:
Jean-Claude Lord: Delfiinityttö
Michael Schoemann: Pico ja Kolumbus